Yetişkin bireylerde akdeniz diyet skoru ile beslenme durumu ve vücut kompozisyonu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between mediterranean diet score and nutritional status and body composition in adult individuals
  1. Tez No: 649131
  2. Yazar: ZELİHA UÇAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Sürdürülebilir beslenme tarzlarından biri olan Akdeniz diyeti (AD) dünyadaki en sağlıklı diyetlerden biridir. Bu çalışmanın amacı, sağlıklı beslenme modellerinden biri olan AD'nin yetişkin bireylerde vücut kompozisyonu ve beslenme durumu ile ilişkisinin saptanmasıdır. Çalışma Eylül 2019 – Şubat 2020 tarihleri arasında Sakarya Üniversitesi Sağlıklı Beslenme / Obezite Danışmanlık Birimine başvuran 18-64 yaş aralığındaki toplam 307 bireyle yapılmıştır. Veriler yüz yüze görüşme tekniğiyle toplanmıştır. Toplanan veriler; fiziksel aktivite durumları, 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı, besin tüketim sıklığı, antropometrik ölçümler ve Akdeniz diyet uyum ölçeği anketidir. Çalışmaya katılan bireylerin %47,8'i erkek, %52,1'i kadındır. Yaş ortalaması erkeklerde 24,7±8,3 yıl, kadınlarda ise 24±7,1 yıldır (p>0,05). Bireylerin cinsiyete göre ortalama Akdeniz diyeti uyum skoru erkeklerde 4,84±1,9 iken kadınlarda 5,4±2,2'dir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Mediterranean diet (MD), one of the sustainable diets, is one of the healthiest diets in the world. This thesis study aims to determine the relationship between MD, which is a healthy nutrition model, with body composition and nutritional status in adult individuals. The study was conducted with 307 individuals between the ages of 18-71 who applied to the Sakarya University Healthy Nutrition / Obesity Counseling Unit between September 2019 and February 2020. The data were collected by face to face interview techniques. The data collected are physical activity states, 24-hour retrospective food consumption record, frequency of food consumption, anthropometric measurements, and Mediterranean diet score questionnaire. 47.8% of the individuals participating in the study are male, and 52.1% are woman. The average age is 24.7±8.3 years for men and 24±7.1 years for women (p>0.05). While the average Mediterranean diet compliance score of individuals is 4.84±1.9 in men, it is 5.4±2.2 in women (p>0.05).