İnsülin direnci tanısı almış yetişkin bireylerde akdeniz tipi beslenmeye uyumun antropometrik ölçümler ve biyokimyasal parametreler ile ilişkisi
The relationships of adherence to the mediterranean diet with anthropometric measurements and biochemical parameters in adult individuals diagnosed with insulin resistance
- Tez No: 787752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ATEŞ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde beslenme kaynaklı sağlık problemleri oldukça büyük bir paya sahiptir. Beslenme sorunlarının önlenmesinde; diyet tedavisi, fiziksel aktivite etkinliği, sağlığın iyileştirilmesi ile hastalıkların kontrolü önemli halk sağlığı stratejileridir. Bu çalışmanın amacı; insülin direnci tanısı alan hastalarda, Akdeniz tipi beslenmeye uyumun ve diyetin inflamatuar indeksinin belirlenmesi ve bu sonuçların antropometrik ölçümler ve biyokimyasal parametreler ile ilişkisinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda bireylerin demografik özellikleri, antropometrik ölçümleri ve biyokimyasal parametrelerinin sorgulandığı bir“Katılımcı Bilgi Formu”,“Akdeniz diyetine bağlılık ölçeği (Mediterranean Diet Adherence Scale- MEDAS)”,“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi- Kısa Form (IPAQ-SF)”ve diyet inflamatuar indeksinin (Dİİ) belirlenebilmesi için“3 günlük besin tüketim kaydı formu”katılımcılara yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. Çalışmaya %29,2'si erkek %70,8'i kadın toplamda 137 yetişkin birey dahil edilmiş olup katılımcıların yaş ortalaması 37,4±13,26 yıldır. Erkek ve kadın bireylerin Beden Kütle İndeksi (BKİ) değeri ortalaması sırasıyla; 29,5±5,60 kg/m2 ve 29,5±6,50 kg/m2'dir (p>0,05). Bireylerin %0,7'si zayıf, %27,0'ı normal vücut ağırlıklı, %28,5'i hafif şişman ve %43,8'i obezdir. Bireylerin MEDAS puan ortalaması 7,7±1,84 puandır. Ölçek puanına göre Akdeniz diyetine uyumu kötü, orta ve iyi olan bireylerin oranı sırasıyla; %31,4, %33,6 ve %35,0'dır. Akdeniz diyetine bağlılık ölçeği puanı, normal vücut ağırlığına sahip bireylerde, hafif şişman ve obez bireylere göre daha yüksektir (p0,05). Q1 (
Özet (Çeviri)
Today, nutrition-related health problems have a large share. In the prevention of nutritional problems; diet therapy, physical activity efficiency, health promotion and disease control are important public health strategies. The aim of this study was to determine the adherence to the Mediterranean diet and the inflammatory index of the diet in patients diagnosed with insulin resistance, and to examine the relationship between these results and anthropometric measurements, blood parameters. In this context, a“Participant Information Form”,“Mediterranean Diet Adherence Scale-MEDAS”,“International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF)”and diet in which demographic characteristics, anthropometric measurements and biochemical parameters of individuals are questioned. In order to determine the dietary inflammatory index (DII), the“3-day food consumption record form”was applied to the participants by face-to-face interview method. A total of 137 adults, 29.2% male and 70.8% female, were included in the study, and the mean age of the participants was 37.4±13.26 years. Mean Body Mass Index (BMI) values of male and female individuals, respectively; 29.5±5.60 kg/m2 and 29.5±6.50 kg/m2 (p>0.05). 0.7% of the individuals were underweight, 27.0% were with normal body weight, 28.5% were slightly overweight and 43.8% were obese. The mean MEDAS score of the individuals is 7.7±1.84 points. According to the scale score, the proportion of individuals with poor, moderate and good adherence to the Mediterranean diet are respectively; 31.4%, 33.6% and 35.0%. The Mediterranean diet adherence scale score was higher in individuals with normal body weight than in slightly overweight and obese individuals (p0.05). Proportion of individuals in the range of Q1 (