Yetişkin bireylerde akdeniz diyeti skoru ile bazı biyokimyasal parametreler ve depresyon belirtileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between Mediterranean diet score with some biochemical parameters and depression symptoms in adult individuals
- Tez No: 958508
- Danışmanlar: PROF. DR. EDİBE PİRİNÇCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Akdeniz diyeti hem fizyolojik hem de ilgi kaybı, değersizlik hissi, isteksizlik üzüntü, karamsarlık ile seyreden depresyon gibi ruhsal sağlık sorunları üzerine olumlu etki ile ilişkilendirilen yüksek miktarda bitkisel kaynaklı besin tüketiminin önerildiği bir beslenme modelidir. Bu çalışmada Elazığ ilinde Şehit Mehmet Aygün Sağlıklı Hayat Merkezi Sağlıklı Beslenme Danışmanlığı'na başvuran kişilerde Akdeniz diyetine uyum düzeylerinin belirlenmesi ve bunun bazı kan parametreleri, antropometrik ölçümler ve depresif belirti durumları ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Kesitsel ve tanımlayıcı tipteki bu çalışma Sağlıklı Beslenme Danışmanlığı Birimi'ne ilk kez başvuran ve çalışma kriterlerini karşılayan 19-65 yaş arası 270 yetişkin kişi üzerinde yapılmıştır. Araştırmada araştırmacılar tarafından hazırlanan sosyo-demografik özellikler, sağlık bilgileri, beslenme alışkanlıklarının sorgulandığı anket formu, Akdeniz Diyeti Uyum Ölçeği (MEDAS) ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) kullanılmış ve anket yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. Veriler istatistik paket programına kaydedilerek istatistiksel analizlerde Ki-Kare, Fisher's Exact, Independent Sample T, Mann-Whitney U, Pearson ve Spearman Korelasyon testleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin yaş ortalamaları 35.50±11.20 yıl olup %86.7'si kadındır. Katılımcıların MEDAS puanı ortalaması 4.93±1.71, BDÖ puanı ortalaması 7.98±5.42'dır. Akdeniz diyetine yetersiz uyum gösterenlerin oranı %79.6, kabul edilebilir uyum gösterenlerin oranı %16.7, sıkı uyum gösterenlerin oranı %3.7'dir. Depresyon belirtisi görülme sıklığı %8.9'dur.
Özet (Çeviri)
The Mediterranean diet is a nutritional model in which high consumption of plant-based foods is recommended, which is associated with a positive effect on both physiological and mental health problems such as depression with loss of interest, feeling of worthlessness, reluctance, sadness and pessimism. In this study, it is aimed to determine the level of compliance with the Mediterranean diet in people who applied to the Şehit Mehmet Aygün Healthy Life Center Healthy Nutrition Counseling in Elazığ province and to examine its relationship with some blood parameters, anthropometric measurements and depressive symptoms. This cross-sectional and descriptive study was conducted on 270 adults aged 19-65 years who applied to the Healthy Nutrition Counseling Unit for the first time and met the study criteria. In the study, a questionnaire form prepared by the researchers inquiring socio-demographic characteristics, health information, dietary habits, Mediterranean Dietary Adherence Scale (MEDAS) and Beck Depression Inventory (BDI) were used and the questionnaire was applied by face-to-face interview method. The data were recorded in the statistical package program and Chi-Square, Fisher's Exact, Independent Sample T, Mann-Whitney U, Pearson and Spearman Correlation tests were used in statistical analysis. The mean age of the individuals participating in the study was 35.50±11.20 years and 86.7% were female. The mean MEDAS score of the participants was 4.93±1.71 and the mean BDI score was 7.98±5.42. The rate of inadequate adherence to the Mediterranean diet was 79.6%, acceptable adherence was 16.7%, and strict adherence was 3.7%. The prevalence of depression symptoms was 8.9%.