İdrar inkontinanslı çocuklara verilen eğitimin yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of training on the quality of life of children with urinary incontinence
- Tez No: 649143
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA TURAL BÜYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: İdrar inkontinansı mesane kontrolünün kazanılması gereken bir yaşta kazanılamayıp istem dışı olarak idrar kaçırma olayıdır. Bu durum çoğu zaman çocuk için utanç kaynağı olmakla beraber, çocuğun yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu çalışma idrar inkontinanslı çocuklara verilen eğitimin yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve metod: Araştırmanın evrenini Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bir yıl içinde çocuk polikliniğine başvuran ve enürezis tanısı alan 742 çocuk oluşturmuş olup, çalışma kriterlerine uygun 60 çocuk ise araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Veriler araştırmacı tarafından litaretür doğrultusunda hazırlanan hastayı tanıtıcı bilgi formu, PİNQ (Çocuklarda inkontinans Spesifik yaşam kalitesi) ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 20 istatislik paket programı kullanılmış olup tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma, sayı ve yüzdelik dağılımları), Kolmogorov-Smirnov Z testi, bağımsız grupların karşılaştırılmasında t-testi ve ikiden fazla bağımsız grup ortalamalarının farkının önemliliği için tek faktör varyans analizi testi kullanılmıştır. Bulgular: Çocukların %43,3'ü 7-8 yaş arasında olup, %63,3'ü erkek çocuktur. Kontrol grubundaki çocukların ilk karşılaşmada PİNQ ölçeği toplam puan ortalaması 45±11,52 olarak, ikinci karşılaşmada ise PİNQ ölçek toplam puan ortalaması 45,8±12,05 olarak bulunmuştur. Eğitim grubundaki çocukların ilk karşılaşmada PİNQ toplam puan ortalaması 47±11,88 olarak, ikinci karşılaşmada ise ölçek toplam puan ortalaması 32,4±12,05'olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Urinary incontinence is an involuntary leakage of urine, which occurs when the bladder control cannot be achieved at an age where it needs to be gained. This is often a shame for the child and can negatively affect the child's quality of life. In this study, it was aimed to determine the quality of training given to children and the change in the quality of life of 7-12 year-old individuals diagnosed with urinary incontinence. Material and Method: The universe of the study consisted of 742 children diagnosed with enuresis who applied to child polyclinics at the Hitit University Erol Olçok Training and Research Hospital within a year and were in accordance with the study inclusion criteria and 60 children constituted the sample of the study. The data was collected using the PINQ (Pediatric Incontinence Questionarrie) and introductory form, prepared by the researcher in line with the literature. The SPSS 20 statistical package program was used in the evaluation of the data. For descriptive statistics (mean, standard deviation, number and percentage distributions), Kolmogorov-Smirnov Z test was used, t-test for comparison of independent groups, and single factor variance analysis (ANOVA) F test for the significance of the difference of the averages of more than two independent groups. Findings: 43.3% of the children were found 7-8 years old and 63.3% were boys. The total average PINQ score of the children in the first comparison for the control group was 45 ± 11.52 , and the total average PINQ score in the second comparison was found 45,8± 12.05. The total average PINQ score of the children in the first comparison for the training group was 47 ± 11.88, and the total average PINQ score in the second comparison was found 32,4±12,05.