An ideation method in design for IoT: Creating object personas via sensor data
Nesnelerin interneti için tasarımda bir fikir geliştirme yöntemi: Sensör verisi ile nesne personaları yaratmak
- Tez No: 649142
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY FATMA HASDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Nesnelerin interneti, tasarımcılar için bazı zorlukların yanı sıra birçok fırsatı da beraberinde getirdi. Nesnelerin geli¸smi¸s yetenekleri, onları insanın pasif yardımcıları olmaktan çıkarıp veri toplayabilen ve bunlara göre hareket edebilen aktif aktörlere dönüştürdü. Çalışmaların çoğu teknoloji odaklı olduğundan ve tasarımcıların hayal edemeyeceği benzeri görülmemiş deneyimler, kullanıcılar için hayal kırıklığı yaratan deneyimlerle sonuçlanabileceğinden, yeni ve daha yetenekli şeylerin ortaya çıkışı tasarımcılar için zorluklar oluşturdu. Öte yandan, nesneler tarafından toplanan ve kullanılan verilerin erişilebilirliği, tasarımcıların erken tasarım sürecinde yararlanabileceği yeni bir bilgi kaynağı sağladı. Tasarımcıların yeni aktörler geliştirmek için nesnelerden elde edilen verileri kullanmasına ilişkin çalışmalar halen devam etmektedir. Bu nedenle, bu çalışma, tasarımcılara nesnelerin interneti sürecine yönelik tasarımlarında rehberlik edecek bir yöntem önererek tasarım külliyatına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu yöntem, bağlantılı nesnelerden toplanan sensör verilerini kullanarak bir tasarım kurgu prototipi—nesne merkezli bakış açısından nesne personaları— oluşturmak için önerildi. Yöntem, tasarımcılarla yapılan üç atölye aracılığıyla geliştirildi. Yinelemeli atölye çalışmaları sonucunda nesnelerin interneti için tasarım sürecinde bir fikir oluşturma yöntemi olarak sensör verisi destekli nesne persona yaratımı tasarımcılara önerildi. Yöntemin etkinliği uzmanlarla birlikte değerlendirildi ve yöntemin, tasarımcılara nesnelerin kullanıcılarla, diğer nesnelerle ve çevreleriyle olan potansiyel etkileşimini hayal etmede yardımcı olarak nesnelerin interneti için tasarımdaki fikir oluşturma süreçlerinde etkili olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Internet of things (IoT) introduced some challenges as well as many opportunities for designers. Enhanced capabilities of the things transformed them from being passive assistants of humans to active agents that can collect and act on data. On the one hand, the emergence of new and more capable 'things' constitutes challenges for designers. Most of the studies are technology-driven, and the unprecedented experiences that designers cannot envision might result in disappointing experiences for users. On the other hand, the availability of data that is collected and used by the things provided a new source of information that designers might benefit in the early design process. The studies on the use of data collected from the things to develop new agents by designers are still emerging. This study aims at contributing to the design corpus by proposing a method for guiding designers in their design for the IoT process. This method proposes using sensor data collected from the connected things to create a design fiction prototype—an object persona from a thing-centred point of view. The method was developed through three workshops with designers. As a result of the iterative workshops, sensor data supported object persona creation was proposed for designers as an ideation method in the design for the IoT process. The effectiveness of the method was then evaluated with experts. The method was found to be effective in the ideation process in design for IoT as it helps designers envisioning potential interactions of agents with users, with other agents, and with the environment.