İşeme bozukluğu olan çocuklara mobil uygulama destekli verilen eğitimin alt üriner sistem semptomları ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of mobile application supported education given to children with voiding disorders on lower urinary system symtoms and qualty of life
- Tez No: 789563
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE ÇALIŞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, işeme bozukluğu olan çocuklara mobil uygulama destekli verilen eğitimin alt üriner sistem semptomları ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü deneysel tipte olan bu araştırma işeme bozukluğu nedeniyle çocuk nefroloji polikliniğinde izlenen 8-14 yaş arası çocuklarla 15.12.2021-01.06.2022 tarihleri arasında yapıldı. Örneklem, çalışma grubu (n=50) ve kontrol grubu (n=49) olmak üzere 99 çocuktan oluştu. Çalışma grubundaki çocuklara mobil eğitim uygulaması aracılığı ile üroterapi eğitimi verildi. Kontrol grubundaki çocuklara yüz yüze standart üroterapi eğitimi verildi. Veriler, tanıtıcı veri formu, İşeme Bozuklukları Semptom Skoru (İBSS), İdrar İnkontinanslı Çocuklarda Hastalığa Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği (PinQ) ve işeme günlükleri ile toplandı. Çalışma grubundaki çocuklara İBSS, PinQ eğitimden önce (birinci görüşme), eğitimden dört hafta sonra (ikinci görüşme) ve eğitimden sekiz hafta sonra (üçüncü görüşme) uygulandı. İşeme günlükleri eğitimden dört hafta sonra (ikinci görüşme) ve sekiz hafta sonra (üçüncü görüşme) değerlendirildi. Kontrol grubunun verileri çalışma grubu ile aynı zamanda toplandı. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistikler, ki-kare testi, tekrarlı ölçümlerde iki yönlü Varyans analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This research examines the effect of mobile application supported education on lower urinary tract (system) symtoms and quality of life in children with voiding disorders. Material and Methods: This randomized controlled experimental type of study was conducted with children aged 8-14 years old who were monitered in the pediatric nephology policlinic due to woiding disorder between the dates 15.12.2021-01.06.2022. The participants consisted of 99 children, including study group (n=50) and the control group (n=49). Children in the study were given urotherapy training through a mobile training application. Children in the control group were given face to face urotherapy standart training. Data were collected with Introductor data form, Urination Disorders Symptom Score (İBSS), The Pediatric Continence Specific Quality of Life Measurement (PinQ) and bladder diaries. The children in the study group İBSS were administered and PinQ before training (first interview), four weeks after training (second interview) and eight weeks after training (third interview). Bladder diaries were evaluated, four weeks later (second interview) and eight weeks after training (third interview). The data of control group were collected at the same time as the other study group. In the analysis of the data, statics, chi- descriptive square test and two way analysis of variance in repeated measurements were used.