Günümüz önemli tanbur icracılarının uyguladıkları etütlerin ve egzersizlerin incelenmesi
Investigation of the etude and exercise applied by today's important tanbur performers
  1. Tez No: 649148
  2. Yazar: OZAN TUĞRUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Musikisi Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Etüt ve Egzersiz enstrüman öğreniminin ve gelişiminin vazgeçilmez unsurlarındandır. Tezimiz günümüz önemli tanbûrîlerinin bu konudaki tecrübelerinin çıkartılarak, tanbur için bu alanda önemli bir kaynak oluşturulmasını amaçlamaktadır. Görüşme yoluyla günümüz önemli tanbûrîlerinin sıklıkla ve rutin olarak uyguladıkları etüt ve egzersiz örnekleri toplanmış, bunları hangi amaç ile kullandıkları hakkında bilgiler alınmıştır. Ek olarak etüt ve egzersiz yapma yöntemleri, süreleri, dikkat ettikleri noktalar gibi bu sürecin diğer unsurları hakkında da bilgiler toplanmıştır. Toplanan bilgilerin incelenmesi sonucu çıkarılan bulgular ile tanbûrîlerin bu alandaki yaklaşımları hakkında bilgiler vermesi ve sonuçlar çıkarılması hedeflenmiştir. Bunun yanında elde edilen bilgiler tüm tanbûrîler için sürekli uygulanabilecek bir etüt ve egzersiz kaynağı oluşturmasının yanında, çalışma yöntemleri konusunda da ustaların tecrübelerinden ve önerilerinden faydalanılması amaçlanmaktadır. Ayrıca günümüz önemli tanbûrîlerinin tanburda en çok önem verdikleri ve yoğunlaştıkları noktaların ortaya çıkarılması sağlanarak, genç tanbûrîler için elzem olan gelişim alanları işaret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Etude and exercise are indispensable elements of instrument learning and development. Our thesis aims to create an important resource for tanbur by discovering the experiences of today's important tanbur performers on this subject. Through the interview, the etude and exercise samples frequently and routinely performed by the important tanbur performers were collected, and informations were obtained about the purpose they used. In addition, information about other elements of this process such as study and exercise methods, duration and points of attention were also taken. With the findings obtained from the examination of the collected information, it is aimed to give information about tanbur performers approaches in this area and to draw conclusions. The information obtained has created a source of study and exercise that tanbur performers can apply continuously, as well as benefiting from the experience and recommendations of the masters in working methods. Additionally, the most important and concentrated parts of today's important tanbur performers are shown, and the development points that are essential for young tanbur players are pointed out.