Transparent boundaries: Equilibrating masculine and feminine traits in dystopian literature
Saydam sınırlar: Distopya edebiyatında eril ve dişil niteliklerin dengelenmesi
- Tez No: 649151
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA CİVELEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmanın asıl çıkış noktası hem dişilik ve erillik kavramları, hem de ütopya ve distopya kavramları arasında katı bir biçimde kurulmuş sınırların yerindeliğini sorgulamaktır. Bunu yaparken, bu çalışma çoğunlukla yirminci yüzyıl toplumsal cinsiyet teorilerine, Thomas More'un on altıncı yüzyılda ütopya terimini türetmesi sayesinde ortaya çıkan ütopya ve akabinde distopya edebi türlerine ve yirminci yüzyılın ikinci yarısı civarında ortaya çıkan ve günümüzde hala varlığını sürdüren eleştirel ütopya ve eleştirel distopya alt türlerine odaklanmaktadır. Aynı zamanda, bu çalışma öteden beri süregelen yolculuğunun ve denge içinde bir varoluş şekli/zihinsel durum üzerindeki vurgusunun bahsi geçen kavramların arasındaki sınırların sözde delinemezliğinin kurmacalığının gün yüzüne çıkmasını olanaklı hale getirdiği androjini kavramını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, Ursula K. Le Guin'in The Left Hand of Darkness ve Angela Carter'ın The Passion of New Eve adlı romanlarını ve romanlarında cinsiyet, cinsellik ve toplumsal cinsiyet ile eleştirel bir şekilde yaptıkları deneylerin incelenmesi hedeflenmektedir. Ütopik ve distopik nitelikleri bir araya getiren her iki roman son derece ataerkil bir zihniyete sahip erkek baş karakterlerinin çeşitli yolculuklarını takip etmekte, vizyonlarının yenilenişini ve her ikisinin sembolik olarak yeniden doğuşunu gözler önüne sermektedir. Diğer bir deyişle, bu çalışmada her iki yazarın baş karakterlerininin peşin hükümlü fikirlerinin yıkımının ardından yeniden yapılandıran tecrübeler edinmelerinin üzerinde durulmaktadır. Bu tecrübeler sayesinde dişiliğin ve erilliğin birbirine bağımlı ve birbirini tamamlayan prensipler olduğuna ve tek bir bireyde her ikisinin karşılıklı etkileşiminin zihinsel bütünlüğün anahtarı olduğuna dair benzer bir farkındalık yaşadıkları tartışılmaktadır. Böylesi bir zihinsel dönüşümün ataerkil kurgularla maskelenmemiş insanlarla dolu bir gelecek için ütopik umut görevi gördüğü de tartışılmaktadır. Açık uçlulukları sayesinde, her iki roman da sadece daha kapsayıcı bir gelecek için ütopik umut aktarmakla kalmayıp, okuyucunun ataerkil düzenin kökleşmiş prensiplerini eleştirel bir şekilde sorgulama içine girmesi için davetiye görevi de görmektedir. Bu sebeple, toplumsal cinsiyet kavramının akışkanlığının ve sadece dişilik ve erillik prensiplerinin kökleşmiş kavramsallaştırmalarını yıkmakla kalmayan, aynı zamanda her iki kavram arasında denge kuran androjini kavramının dengeleyici niteliğinin vurgulanması gerekmektedir. Bu bağlamda, ikinci dalga feminizm dönemine denk düşen bu iki edebi eserin yirminci yüzyıl toplumsal cinsiyet ve androjini çalışmaları aracılığıyla ayrıntılı bir şekilde incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main point of departure for this study is to call into question the truthfulness of rigidly established boundaries between the notions of femininity and masculinity and the concepts of utopia and dystopia. To do so, this study focuses on mostly twentieth-century theories of gender and a detailed examination of the literary genres of utopia and subsequently dystopia that emerged and flourished thanks to Thomas More's introduction of the formerin his Utopia in the sixteenth century as well as the subgenres of critical utopia and critical dystopia that emerged in the twentieth century and still flourish today. What this study also seeks to examine is the concept of androgyny whose centuries-old journey and emphasis on a way of being/a state of mind in equilibrium make it possible to reveal the fictitiousness of alleged impenetrability of the boundaries between aforementioned notions. In this sense, it is aimed to study The Left Hand of Darkness by Ursula K. Le Guin and The Passion of New Eve by Angela Carter in which they critically experiment with sex, sexuality, and gender. Both works, combining utopian and dystopian qualities, follow the various journeys of their male protagonists with an extremely patriarchal mindset, which reflects the contemporary reader's, and they demonstrate a sort of renewal of their vision and symbolic rebirth of both. To put it another way, in this study, it is argued that both authors' protagonists' come to a similar realisation that femininity and masculinity are interdependent and complementary principles and the acknowledgement of the interplay of the two within a single self is the key to mental wholeness as a result of having regenerating experiences after the deconstruction of their preconceived ideas. It is also argued that such a mental transformation serves as the utopian hope for a future populated by simply human beings that are not veiled by patriarchal fictions. Thanks to their open-endedness, not only do both works convey utopian hope for a more inclusive future, but also they function as invitations for the reader to be critically engaged with an investigation of the deep-rooted principles of patriarchy. Hence, an elaborated examination of these two literary works that fall into the period of second wave feminism, by means of twentieth-century studies of gender and androgyny is aimed to be conducted so as to highlight thefluidity of gender and the equilibrating quality of androgyny that not only deconstructs the longstanding conceptualisations of the principles of femininity and masculinity, but also reconstructs equilibrium between the two.