Âşık Günay Yıldız'ın yayınlanmamış şiirleri üzerine bir inceleme
An analysis of Günay Yıldız's unpublished poems
  1. Tez No: 649153
  2. Yazar: AHMET GÖKHAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEMİZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 350
Özet
Sanat, en basit tanımıyla tabiatın taklididir. Gözlerini açıp tabiatın güzelliklerini gören âşıklar, bu güzellikleri itikadî açıdan, sevgiliye seslenirken, toplumsal konuları işlerken çoğu zaman ana kaynak olarak ele almışlardır. Kars ve çevre illerin liderliğinde, ülkemizde halk edebiyatının en müstesna alanlarından biri olan âşıklık geleneği günümüzde de devam etmektedir. Âşık Günay Yıldız, eserleriyle bu geleneğin yaşayan en önemli temsilcilerinden biridir. Tezimizde, Âşık Günay Yıldız'ın yayınlanmamış yüz yirmi iki şiirine dair bilgiler ve incelemeler bir Giriş, beş bölüm, Sonuç, Kaynakça ve Ekler şeklinde verilmiştir. Bu çalışmada âşık edebiyatı, âşıklık geleneği, âşığın hayatı ve sanatı, âşığın yaşadığı coğrafya ve tarihî bilgiler, ustası, yetiştirdiği âşıklar, etkilendiği âşıklar, âşığın hakkında yapılan çalışmalar gibi konular genel olarak ele alınmış, Âşık Günay Yıldız'ın yayınlanmamış şiirleri, din ve tasavvuf, cemiyet, insan, tabiat başlıkları altında, ilgili dörtlük, beyit ve mısralar örnek verilerek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Art, in its simplest definition, is the imitation of the nature. Minstrels who open their eyes and see the beauties of nature, mostly take the nature as a main source as they process social subjects, calling to their lovers and beliefs related matters. The tradition of minstrelsy, which is one of the most exceptional fields of folk literature in our country under the leadership of Kars and the surrounding provinces, continues today. Âşık Günay Yıldız is one of the most important alive representative of this tradition with his works of art today. In our thesis, there are informations and researches about one hundred and twenty two unpublished poems of Âşık Günay Yıldız, one Introduction, five chapters, Conclusion, Bibliography and Appendix are written. In this study, minstrel literature, minstrelsy tradition, life and art of minstrel, the geography of the place minstrel lived and historical events, masters and disciples educated, influenced minstrels and general studies about the minstrel generally are discussed. The unpublished poems of Âşık Günay Yıldız are analyzed by giving examples of related quatrain, couplets and verses under the topics of religion and sufism, society, human and nature.