Maternal representations during pregnancy: A study of the five minute speech sample among primiparous women
Hamilelikte annelik temsillerinin incelenmesi: İlk defa anne olacak kadınlarla beş dakikalık konuşma örneği çalışması
  1. Tez No: 649165
  2. Yazar: MELİKE HACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL YENİAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, ilk defa anne olacak kadınların doğmamış bebekleri ve gelecek ilişkileri hakkındaki annelik temsillerini Beş Dakikalık Konuşma Örnekleri alınarak, annenin yaşı, doğum öncesi stresi, depresyonu ve ve aile geliri gibi bazı demografik değişkenler bağlanmında incelemektedir. Çalışma, gebeliğinin son trimesterinde olan ve yaşları 21-42 arasında (M = 29,8) değişen 108 primipar kadın ile yapılmıştır. Çalışmanın verileri ev ziyaretleri yoluyla toplanmıştır. Katılımcıların anneliğe dair temsilleri Beş Dakikalık Konuşma Örneği (Gottschalk & Glesser, 1969) prosedürü ile ölçülmüştür ve alınan konuşma örnekleri Anlatı Akıcılığı ölçeği (Sher-Censor & Yates, 2010) kullanılarak kodlanmıştır. Doğum öncesi stres düzeyi ve depresyon sırasıyla Prenatal Stres Ölçeği (Yali & Lobel, 1999) ve CES Depresyon Ölçeği (Radloff, 1977) ile ölçülmüştür. Korelasyonlar odaklanma, detaylandırma, kabul, karmaşıklık ve akıcılık gibi puanlar arasındaki ilişkilerde değişkenlikler olduğunu göstermektedir. Lojistik regresyon analizlerinin sonuçları yüksek gelirli anne adaylarının, düşük gelirli olanlara kıyasla, bebekleri hakkında daha detaylı ve örneklendirilmiş konuşmalar ürettiklerini, ancak bunu yaparken daha fazla kaygı belirttiklerini göstermektedir. Ayrıca, yüksek gelirli grubun, konuşmanın odağını bebek üzerine tutmakta ve dikkatini sürdürmekte zorlanma olasılıkları daha yüksek bulunmuştur. Bulguların uygulamaya dair ve yöntemsel anlamları bilim insanı-uygulamacı bakış açısından tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study examined primiparous women's mental representations about their unborn baby in relation to their age, prenatal distress, depression, and family income. The sample included 108 expectant mothers, who were in the last trimester of their pregnancy and aged between 21 and 42 years (M = 29.8). The data was collected through home visits. Maternal representations were measured through the Five Minute Speech Sample (Gottschalk & Glesser, 1969) procedure and the samples were coded using the Narrative Coherence scale (Sher-Censor & Yates, 2010). Prenatal distress (Yali & Lobel, 1999) and depression were assessed through the Prenatal Distress Inventory and the Center for Epidemiological Studies Depression (CES-D) Scale (Radloff, 1977) respectively. The correlations showed that there was variability in relationship among some scores such as focus, elaboration, acceptance, complexity, and coherence. The results of logistic regression analyses revealed that while mothers with higher levels of income used more elaborated narratives about their unborn babies and future mother-infant relationship, they were more concerned about the potential challenges of parenting compared to those with lower levels of income. Moreover, they were more likely to be distracted and lose their focus instead of keeping the baby and relationship as the focal subject of the speech. The practical and methodological implications are discussed from a scientist-practitioner perspective.