Development of magnesium oxalate cements with recycled portland cement paste
Geri kazanılmış portland çimentosu içeren magnezyum oksalat çimento harçlarının geliştirilmesi
- Tez No: 649167
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN TURHAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Portland çimentolu sistemlere, düşük karbon ayak izine sahip bir alternatif arayışında, magnezyum esaslı çimentolar en çok umut veren malzemelerden biridir. Portland çimentosundaki kalsiyum oksitin, magnezyum oksit ile doğrudan ikamesi mümkün olmasa da magnezyum oksit çeşitli malzemelerle bir bağlayıcı oluşturabilecek kendine özel bazı mekanizmalara sahiptir. Bazı magnezyum esaslı çimentolar bağlayıcı oluşturmak için magnezyum oksit ile uygun bir asitin tepkimesini içeren asit-baz reaksiyonlarına dayanır. Magnezyum fosfat çimentoları bunların en iyi bilinen örneklerinden biridir. Bu çalışmada, bağlayıcı bir sistem oluşturmak için magnezyum oksit ile oksalik asit (atmosferdeki karbon dioksit ile dahi üretilebilen bir asit) ana tepkiyenler olarak kullanılmıştır. Reaksiyonları kontrol edebilmek için oksalik asit geri dönüştürülmüş portland çimentosu hamuru ile karıştırılmıştır. Sağlam ve kullanışlı bir bağlayıcı oluşturma olasılığını araştırmak ve karışım tasarımını geliştirmek için bazı deneyler yapılmıştır. Daha sonra ise ortaya çıkan bağlayıcının (magnezyum oksalat hidrat) oluşum mekanizmasını anlayabilmek ve hammaddelerin, geciktiricilerin, pozolanların ve karışım oranlarının sistem üzerindeki etkileri gözlemlemek için analizler yapılmıştır. Harçların basınç dayanımı gelişimi ile birlikte mineralojileri ve mikro yapıları, x-ışını kırınımı, x-ışını floresans spektroskopisi, elektron mikroskopi ve termogravimetrik analiz yardımıyla incelenmiştir. Düşük - orta dayanıma ulaşabilen, gözenekli bir yapıya sahip fakat portland çimentolu harçlara kıyasla oldukça düşük karbon ayak izi olan bir harç elde edilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
In search of lower-carbon-footprint alternatives to portland cement systems, magnesium-based cements are one of the most promising materials to investigate. Even though it is not possible to directly replace the calcium oxide in portland cement with magnesium oxide, magnesium oxide has its distinct mechanisms of forming binders with various materials. Some of the proven magnesium cements use acid-base reactions to create a binder by coupling an acid with magnesium oxide, such as the well-known magnesium phosphate cements. In this study, oxalic acid (an acid that can even be produced from carbon dioxide in the atmosphere) is coupled with magnesium oxide to form a cementitious system. In an effort to control this very reactive system, oxalic acid is blended with recycled portland cement paste. The development of an appropriate mixture design is attempted, and some experiments are carried out to investigate the possibility of forming a stable and serviceable binder. Then the developed binder (magnesium oxalate hydrate) is analyzed to elucidate the mechanism of formation and effects of raw materials, retarders, pozzolans, and mix design on the resulting system. The compressive strength development of the mortars is evaluated together with their mineralogy and microstructures using x-ray diffractometry, x-ray fluorescence spectroscopy, electron microscopy, and thermogravimetric analysis. A somewhat porous mortar, with low-to-medium strength but with a significantly lower carbon footprint than portland cement mortar could be obtained.