Kayseri'de organize sanayi bölgelerinin yerel ekonomiye katkısı Kayseri Merkez I. Organize Sanayi Bölgesi örneği
The contribution of organized industrial zones in Kayseri to local economy Kayseri Center I. Organized Industrial Zone sample
  1. Tez No: 649202
  2. Yazar: LOKMAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAATÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sanayileşme olgusu ülkelerin gelişmişliğini belirleyen faktörlerdendir. Sanayi bir yandan üretim ve ticareti artırırken, diğer yandan da istihdamı olumlu etkileyerek işsizliği azaltmaktadır. Organize Sanayi Bölgesi ise, müteşebbislerin birlikte üretim yaptıkları alanlar olup gerek müteşebbise gerekse bulunduğu kente katkı sağlar. Güçlü bir ekonomi için güçlü bir sanayi gerekir, güçlü endüstri için endüstriyel bölgeler her zaman bir avantajdır. Ülkemizde planlı kalkınma ile birlikte, sanayinin belirli alanlarda kurulması yönünde programlar hazırlanmış ve sanayinin gelişimi desteklenmiştir. Bu çalışmada“Sanayi ve Organize Sanayi Bölgesi”kavramlarından yola çıkarak, kurulmuş olan sanayi alanlarının, kente nasıl bir katkı sağladığını araştırılmaktadır. Bu katkıyı incelerken, Kayseri I. Organize Sanayi Bölgesi örnek olarak ele alınmıştır. Çalışmada özellikle kent merkezine olan ekonomik katkılar ve faydalar üzerinde durulmuştur. Organize Sanayi Bölgeleri kökeni, 1800‟lü yıllarda başlayan sanayileşme hareketleriyle ve daha sonrasında meydana gelen sanayi devrimiyle Avrupa'daki bazı yerleşim merkezlerinde sanayi tesislerinin hızla artmaya başlamasıyla ortaya çıkmıştır. Düzensiz ve kendiliğinden kümelenen bu irili ufaklı sanayi tesisleri Sanayi Bölgelerinin ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. 1896‟da İngiltere'deki ilk Organize Sanayi Bölgesi uygulaması sonrasında ABD ve Avrupa'da OSB uygulamaları yayılmaya başlamıştır. 1960‟lı yılların başından beri de Türkiye'de uygulanmaya başlanan OSB'ler, uygulanmaya başladıkları ilk yıllardan itibaren günümüze kadar, işsizliği azaltmada, sanayi yatırımlarının hızlanmasında, üretimde kalite verimliliğin artmasında, bölgesel eşitsizliklerin önlenmesinde, şehirlerin daha planlı ve çevreye duyarlı olarak kurulmasında ve ülkemizdeki bölgesel kalkınmanın sağlanmasında önemli rol oynamışlardır. Bu çalışmada, 1976 yılında faaliyete geçen Kayseri Merkez I. Organize Sanayi Bölgesi'nin Kayseri ilinin kalkınmasında, sanayileşmesinde ve yarattığı istihdam ile bölgesel kalkınmanın sağlanmasındaki katkısı araştırılacaktır. Çalışma Yöntemi olarak kaynak taraması ve yüz yüze görüşme tekniği tercih edilecektir. Araştırma sonucunda Kayseri I. Organize Sanayi Bölgesinin kent istihdamındaki payı, ülke milli gelirindeki payı, ihracat ve ithalattaki rakamları, Kayseri I. Organize Sanayi Bölgesi olarak devlet teşviklerinden yararlanma durumları, organize sanayi bölgesinde yer alan işletmelerin Organize Bölge Müdürlüğü ile iletişimleri ve Organize Sanayi Bölgesinde yer alan işletmelerin sektörel bazda dağılımları sayısal veriler ile açıklanmıştır. KOSGEB, Kayseri I. Organize Sanayi Bölgesi, İŞKUR gibi kurumların eksik bulunan noktalarının tespiti sağlanmış iletişim halinde olunması gerektiği ve teşviklerden yararlanma durumunun daha işlevsel hale getirilmesi konusunda ve kalifiye personel eksikliği dile getirilmiş bunun yanı sıra inovasyon faaliyetlerinin etkin hale getirilmesi ve KDV'si yüksek ileri teknoloji yoğun üretime geçilmesi konusunda gerekli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of industrialization is one of factors that determines development of a country. Industry increases production and trade, it has also positive effect on reducing unemployment. Organized Industrial Zone, regions that enterpreneurs produce together, makes a big contribution both enterpreneur and city of zone. Strong economy needs strong industry, for strong industry, industrialzones is always an advantage. With planned development in ourcountry, some programs was prepared to set industrialzones in specific areas. And development of industry is always supported. In this study, contribution of established industrial zones to city is explored on the basis of“Industry and Organized Industrial Zone”. When investigating the contribution, Kayseri 1st Organized Industrial Zone is taken as an example. The study addreses especially contribution and benefits on citycentre. The origin of Industrial Zone occured along with industrialization moves that starts in 1800s and rapidly increase of number of industrial facilities in some European residental area via industrial revolution. Industrial facilities that large and small, randomly and gathered by theirselves pave the way for Industrial Zones. After the first Organized Industrial Zone application in 1896 in England, Industrial Zone applications began to spread around USA and Europe. Industrial Zones was started to apply on Turkey in the beginning of 1960. Since then it played a crucial role in reducing unemployment, speeding up of industrial investments, improving of quality fruitfulness in production, avoiding regional unequality, establishing cities more planned and enviroment friendly and providing regional development in our country. Kayseri 1st Organized Industrial Zone went into action in 1976. The aim of this study is exploration of contribution of Industrial Zones to Kayseri in development, industrialization and providing regional development via creation of employment. Literature reviewing and face to face meeting will be chosen as study method. As a result of the research, the share of Kayseri I. Organized Industrial Zone in urban employment, its share in the national income of the country, its export and import figures, the status of benefiting from state incentives as Kayseri I. Organized Industrial Zone, the communication of enterprises in the organized industrial zone with the Organized Zone Directorate and The sectoral distribution of the enterprises that take the field has been explained with numerical data. KOSGEB, Kayseri I. Organized Industrial Zone, İşKUR, etc. Necessary suggestions have been made to start technology-intensive production