Hibrit savaşın bir boyutu olarak siber saldırılar ve Türkiye'nin durumu
Cyberattacks as a dimension of hybrid warfare and the stuation in Turkey
  1. Tez No: 649205
  2. Yazar: ERSİN ÇAHMUTOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ BURAK DARICILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji ve Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bilgi teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte etki alanını genişleten siber uzay, devletler ve devlet dışı aktörler için hem bir fırsat sunmuş hem de bir tehdit unsuru olmuştur. Ulusal güvenlik temelinde yapılan çalışmalara, özellikle istihbarat boyutuyla fırsat sunan siber uzay, diğer yandan ulusal güvenliğe tehdit teşkil edecek saldırılara yol açmıştır. Böyle bir ortamda oluşan savaş durumu, devletlerin ve devlet dışı aktörlerin stratejilerinde hibrit savaş kavramını öne çıkarmıştır. Bu çalışmada, hibrit savaşın bir boyutu olarak değerlendirilen siber saldırıların niteliği incelenmiş, siber tehditlere maruz kalan bir devlet olarak Türkiye'nin stratejik yaklaşımlarına değinilmiştir. Siber saldırıların hibrit savaş kapsamındaki etkisini göstermeyi amaçlayan bu çalışmada literatür taraması yöntemi uygulanmıştır. Bu kapsamda, özellikle Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya Federasyonu (RF), Çin gibi devletlerin ve Kuzey Atlantik Örgütü (North Atlantic Treaty Organisation – NATO) gibi devlet dışı aktörlerin resmi kaynakları, birtakım özel siber güvenlik şirketlerinin çalışmaları, akademik hakemli dergiler, kitaplar, özel girişimlerle elde edilen veriler ve kısmi açık kaynaklar incelenmiştir. Çalışmanın varsayımı olan siber saldırıların hibrit savaşın bir bileşeni olması hipotezi, sonuç olarak elde edilen esas bulgu olmuştur. Türkiye'nin hibrit savaş perspektifinde güvenlik politikalarına önem vermesi gerektiği, elde edilen bir diğer sonuçtur.
Özet (Çeviri)
With the development of information technologies, cyberspace, which expanded its area of influence, both provided an opportunity and a threat to states and non-state actors. Cyberspace, which provides opportunities for studies conducted on the basis of national security, especially with its intelligence dimension, has also caused attacks that pose a threat to national security. The situation of war in such an environment brought forward the concept of hybrid warfare in the strategies of states and non-state actors. This study examined the nature of cyber-attacks, considered as a dimension of the hybrid war, and has been mentioned to Turkey's strategic work, as a state exposed to cyber attacks. In this study, which aims to show the effect of cyber attacks in the scope of hybrid warfare, literature review method has been applied. In this context, official documents of states such as the United States (USA), Russian Federation (RF), China, and non-state actors such as the North Atlantic Organization (NATO), studies of some private cyber security companies, academic journals, books, data obtained through private initiatives and partial open sources were examined. The hypothesis that cyber attacks, which is the assumption of the study, is a component of hybrid warfare, has been the main result obtained. Another result obtained, Turkey should give priority to security policies in hybrid war perspective.