Changing character of war: New generation warfare in Crimea and Eastern Ukraine
Savaşın değişen karakteri: Ukrayna ve Kırım'daki yeni jenerasyon savaş
- Tez No: 663799
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savaş Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
2013 yılında Ukrayna'da ortaya çıkan kriz, hibrit savaş tartışmalarını Savaş Araştırmaları alanında alevlendirmiştir. Bu konudaki tanımların neredeyse hepsinin son yıllarda yapılmasına karşın hibrit savaş teknikleri tarihte pek çok farklı zamanda kullanılmıştır. Batı akademiyasındaki hibrit savaş tanımları nizami ve gayrınizami kuvvetlerin, terörist ve suç faaliyetleriyle bir arada kullanılması üzerine yoğunlaşmıştır. Tamamı şiddet içeren bu unsurlar, Batı'daki hibrit savaş anlayışının temelini oluşturur. Rus hibrit savaş anlayışı ise Batı'daki anlayışla çelişmektedir. Sadece şiddet içeren unsurlara yoğunlaşmak yerine, Ruslar, aynı zamanda şiddet içermeyen unsurları da hibrit savaş tanımı içine alırlar. Bilgi savaşı ve refleksif kontrol Rus hibrit savaş anlayışının temelinde yer alan şiddet içermeyen unsurların en önde gelenleridir ve Ukrayna'daki krizde yoğunlukla kullanılmıştır. Tezin amacı Kırım ve Doğu Ukrayna'da Rusların ortaya koyduğu hibrit savaş anlayışını daha anlaşılır bir boyuta getirmektir. Rusların hibrit savaş anlayışı Batı'da ve Türkiye'de“Yeni Jenerasyon Savaş”olarak incelenmektedir ve bu anlayış şiddet içermeyen unsurlara ağırlık vermiştir. Bununla beraber, şiddet içeren unsurlar yok sayılmamış, çatışmanın can alıcı noktalarında kullanılmıştır. Çatışma öncesi hazırlık aşaması genellikle şiddet içermeyen unsurlar ile şekillendirilmekte, çatışmanın düğümünü ise şiddet içeren unsurlar çözmektedir. İkinci bir karışım ise kriz öncesi yapılan planlama ve duruma göre hareket etme arasındaki dengedir. Bu iki unsurun arasındaki paradoksal ilişki her ne kadar zorlu olsa da, başarıyı getiren bu ilişkinin dengeli yürütülebilmesidir.Tez,bu iki karışımın Rusya tarafından Ukrayna krizinde iyi kullanıldığını ve bu iki karışımın Rusya'nın başarısındaki temel sebep olduğu sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
Hybrid Warfare became one of the most discussed terms in War Studies academia after the Ukrainian Crisis in 2013. Although contemporary academics coined all the related terminology, hybrid warfare was historically exercised by different powers. Western emphasis on hybrid Warfare is about mixing different violent means such as regular and irregular forces, criminal activities, and terrorist attacks. The focus on these kinetic means constitutes the core of the Western understanding of hybrid war. Russian understanding of hybrid war is different from the Western understanding. Rather than focusing on the mixture of different violent means, Russians prioritize using non-violent means. Information warfare and reflexive control are among the most important aspects of the Russian hybrid warfare understanding, and these non-violent tools were extensively used in the Ukrainian conflict. This thesis aims to shed light on the Russian understanding and underline the significant differences compared to the Western understanding with the case study of Crimea and Eastern Ukraine. Russian understanding of hybrid war, or more commonly known as“New Generation Warfare, ”uses violent and non-violent means simultaneously. The latter is more emphasized in contemporary Russian understanding, but violent means are not pushed aside. The preparatory phase of the conflict is vital for NGW, and non-violent means play a significant part. Violent means are mostly used to wrap up the conflict with decisive military action. Another significant characteristic of NGW is the mixture of extensive pre-crisis planning and“ad hoc”decision making. The paradoxical relationship of these two brings success, but its conduct is hard to manage. Using a thematic analysis, this thesis concluded that Russia managed to efficiently use these combinations and reached success in Ukraine.