Regional differences in the effects of Turkey's 1997 compulsory schooling policy
Türkiye'nin 1997 zorunlu eğitim politikasının etkilerindeki bölgesel farklılıklar
- Tez No: 649211
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÜRAY KIRDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tezde, 1997 Zorunlu Eğitim Reformu sonucu beş yıldan sekiz yıla çıkarılan zorunlu eğitimin Türkiye'nin beş bölgesindeki kadınlar ve erkekler ile kır ve kent sakinlerinin eğitim durumlarını nasıl etkilediğini, var olan cinsiyet farkı ve kent/kır farkının azalmasına katkı sağlayıp sağlamadığını ve belirli bölgesel özelliklerin reformun uygulanmasını nasıl etkilediğini inceledik. Reformun kadınlar ve erkekler ile kır ve kent sakinlerinin eğitim durumları üzerindeki nedensel etkilerini bulmak için regression discontinuity tasarımını kullandık. Analizlerimizde, Türk Hanehalkı İşgücü Anketleri veri setinden yararlandık. Ortaokul bitirmede, cinsiyet farkı ile kent/kır farkının güçlü geleneksel normların yaygın olduğu 5. Bölge (Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu) dışındaki tüm bölgelerde azaldığını gözlemledik. Ayrıca, özellikle kırsal bölgelerdeki yeterli olmayan yatılı okul sayısı ve ulaşım problemleri 5. Bölge ile ilgili vardığımız sonuca katkıda bulunmuş olabilir. Lise bitirmede, cinsiyet farkının bazı bölgelerde ve kent/kır farkının tüm bölgelerde arttığını gördük. Bunun nedeni, Türkiye'de diploma etkisinin erkekler ve kent sakinleri için daha önemli olması olabilir. Politikanın üniversite bitirmede cinsiyet farkını 5. Bölge dışındaki tüm bölgelerde azalttığını gözlemledik. Politikadan etkilenen kadınların yüksek beceri ve motivasyon sahibi olmaları üniversite bitirmedeki cinsiyet farkının azalmasının muhtemel bir açıklaması olabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we examined how the increased compulsory education from five to eight years, as a result of the 1997 Compulsory Schooling Reform, affected educational outcomes of women and men and rural and urban residents across five regions of Turkey, whether it contributed to the narrowing of the existing gender gap and urban/rural gap and how specific regional characteristics affected the implementation of the reform. We used regression discontinuity design to find the causal impact of the reform on educational outcomes of women and men and rural and urban residents. We utilized Turkish Household Labor Force Surveys dataset in our analyses. We observed the narrowing of the gender gap and the urban/rural gap in middle school completion in all regions except Region 5 (Eastern Anatolia and Southeastern Anatolia) where strong traditional norms are prevalent. In addition, insufficient number of boarding schools and transportation problems especially in rural areas may contribute to the finding regarding Region 5. The gender gap in some regions and the urban/rural gap in all regions in high school completion further widened. Sheepskin effects, which are more important for men and urban residents in Turkey, may be the cause of this result. The policy decreased the gender gap in college completion in all regions except Region 5. Higher ability and motivation level of women treated by the policy might be a possible explanation for the narrowing of the gender gap in college completion.