Bir alt kültür olarak punk müziğinde grafik anlatım: Türkiye'deki albüm kapakları üzerine inceleme
Graphic expression in punk music as a sub-culture: A study on album covers in Turkey
  1. Tez No: 649247
  2. Yazar: ERHAN ERDİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY ALSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Punk müzik, dünya çapında ortaya çıktığı ilk zamanlardan bu yana, salt bir müzik türü olmanın yanı sıra, kendine ait sosyo-kültürel gerekçelerle şekillendirdiği politik duruşla da dikkatleri üzerine çekmiştir. Tüketim kültürü ile gelişen popüler kültür karşısında, protest tavrını, popülizme alternatif yaklaşımları, müzik, edebiyat, moda ve grafik tasarım gibi güzel sanatların pek çok dalında ortaya koymuştur. Bu çalışmada, bir alt kültür ögesi olarak Punk müziğin ortaya çıkardığı grafik anlatımların içerdiği sosyo-kültürel kodların, müzik gruplarına ait albüm kapakları baz alınarak incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, öncelikle kültür ve alt kültür kavramı sosyolojik anlamı ile ele alınmış, daha sonra Punk alt kültürünün tarihine ve müziğine kısaca değinilmiştir. Punk müziğin, dünya genelinde toplum üzerindeki etkisi ve etkilendiği sanat akımlarıyla ortaya çıkardığı görsel gelişim süreci incelenmiştir. Punk kültürünün temel unsurlarını ele alan literatür taramasının ardından akımın önde gelen müzik gruplarının albüm kapaklarına ilişkin imaj ögelerinin gösterdiği ortak davranış biçimlerine dayalı değerlendirmesi yapılmıştır. Yapılan analizlerin ardından, son beş yıl içerisinde albüm çıkararak müzik hayatlarına aktif olarak devam eden yerel Punk müzik gruplarının albüm kapakları belirlenen değerlendirme kriterlerine göre incelenmiştir. Bu bağlamda yerel Punk gruplarının albüm tasarımlarının, akımın yabancı temsilcileri ile olan ortak yönleri, benzerlikleri veya farklılıkları irdelenmiştir. Ortaya çıkan veriler doğrultusunda kapak tasarım sürecinde etkisi olan ögeler ve grafik tasarım seçimleri ortaya konmuş, bu seçimlerin teknik analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Punk music has attracted attention with its political stance which has been shaped by its own socio-cultural reasons since it first appeared around the world. In the face of consumer culture and popular culture developing, the protest attitude has emerged in many branches of fine arts such as music, literature, fashion, and graphic design, as alternative approaches against populism. In this study, it is aimed to examine the socio-cultural codes of Punk music contained in the graphic expressions as subcultural elements based on album covers belonging to music groups. For this purpose, firstly, the concept of culture and subculture is discussed with its sociological meaning and then the history and music of the Punk subculture are briefly mentioned. The impact of Punk music on society and the visual development process of art movements in the world are also reviewed. Following the literature review on the basic elements of Punk culture, the current music groups were evaluated based on the common behavioral patterns of the image elements related to the album covers. Following the analysis, the album covers of the local Punk music groups, which have been actively continuing their music life by releasing albums in the last five years, were examined according to the determined evaluation criteria. In this context, the common features, similarities or differences of the album designs of local Punk bands with the foreign representatives of the movement were examined. In light of the data obtained, the elements that have an impact on the cover design process and the choices of graphic design have been presented and the technical analysis of these choices has been made.