Antik Yunan mezar stelleri ikonografisinde hizmetkâr
Servant in iconography of the Ancient Greek funerary stelai
  1. Tez No: 649255
  2. Yazar: UĞUR YANIT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRCAN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Antik uygarlıkların neredeyse bütün hepsi gibi Antik Yunan medeniyeti de köleci bir toplum olarak nitelendirilmektedir. Köleci toplumun yansıması olarak hizmetkâr figürleri mezar stelleri ikonografisi içerisinde kendine yer bulmuştur. Mezar ikonografisi kapsamında ilk figürlü mezar steli örnekleri Arkaik Dönem'de görülmeye başlanmıştır. Figürlü sahnelerin ikonografide yer almasıyla birlikte kadın ve/veya hizmetkâr figürleri de sahnelerde kullanılmaya başlamıştır. Klasik Dönem ile birlikte daha geniş yapıda stellerin kullanılması ile birlikte sahnelerde kullanılan figür sayıları artmış, bununla paralel olarak da kullanılan hizmetkâr figürleri çeşitlenmiştir. Çalışmada, gerçekleştirilen literatür çalışması ve eser incelemeleri neticesinde Antik Yunan mezar ikonografisinde kullanılan hizmetkâr figürlerinin yer aldığı sahneler ana gruplara ayrılmış, bu ana gruplar da kendi içerisinde dönemsel alt gruplara ayrılarak figürlerin giyim, duruş, boyut ve sahnede yer alan ana figürler ile ilişkileri göz önüne alınarak dönemsel benzerlikleri ve farklılıkları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ancient Greece, like almost every ancient society, is regarded as a slave-society. As a reflection of slave society, servant figures made their way into grave stelai iconography. First examples of the figured stelai examples in grave iconography began to see in the Archaic Period. With the usage of the figured scenes in grave iconography, male or/and female servants begin to appear in these scenes. In the Classical Period stelai being made wider therefore fıgure number in the scenes increased and diversified. In this study, as a result of the literature study and artifact examination, the scenes in the Ancient Greek grace iconography that contains servant figures divided into main groups, then this main groups divided into sub-groups regarding periods, after that clothing, stance, dimensions, and relationship between the main figures of these servants figures are taken into consideration in order to present periodical similarities or differences.