A classification for game rewards
Oyun ödülleri için bir sınıflandırma
  1. Tez No: 649254
  2. Yazar: SERAY ŞENYER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜVEN ÇATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Ödül sistemleri bir davranışın başlatılması, yönlendirilmesi ve sürdürülmesinde birer motivasyona aracı olarak görev almaktadırlar. Bu nedenle ödüller, oyun tasarımında temel olarak kullanılan bileşenlerden biridir. Bu sistemlerin çalışma şekilleri ve insan davranışı üzerindeki etkileri psikoloji literatüründe uzun yıllardır inceleniyor olmasına rağmen, oyun alanında ve oyuncu davranışı üzerindeki etkilerine dair yapılan araştırmalar sınırlı sayıdadır. Bu sınırlı sayıdaki araştırmalar ödüllerin çeşitlilikleri ile birlikte pek çok ortak özelliği de barındırabileceğini ortaya koymaktadır. Bu ortak özellikler, ödüllerin oyuncu davranışı üzerindeki etkilerini anlamaya yardımcı olacak belirlenmiş çerçeveler sunma potansiyeline sahiptir. Bu bağlamda yapılan çalışmada, video oyunlarında karşılaşılan ödül sistemlerinin belirli ortak özellikler çerçevesinde sınıflandırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 10 video oyunu seçilmiş ve sahip oldukları ödül durumlarının belirlenmesi amacı ile incelenmişlerdir. İnceleme sonucu listelenen ödüller, oyunlar içerisinde sahip oldukları anlam ve fonksiyonlar açısında gruplandırılmıştır. Çalışmanın sonucunda ödüller, 3 ana kategoriden ve 11 alt kategoriden oluşan bir yapı altında sınıflandırılmıştır. Bu sınıfların, oyuncu motivasyonu ile olan ilişkileri de var olan motivasyon teorileri kapsamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rewards systems act as a means of motivation in initating, directing and maintaining a behavior. Therefore, they are one of the major components of game design. Effects of these systems on human behavior and their way of working have been studied in psychology literature for many years. However, there is a limited number of research on their effects on the field of games and on player behavior. These limited number of researches show that reward systems have shared features as much as their variety. These s features have a potential to create frameworks for understanding effects of rewards on player behavior. Based on this assumption, the current study aimed to categorize video game rewards based on their shared features. For this aim, 10 video games were selected and analyzed to designate rewards instances. Listed rewards as a result of analysis were grouped according to their meanings and functions in selected video games. At the end of the study, 3 main categories and 11 sub-categories were formed. Relationship of these categories with player motivation was also discussed in light of motivation theories in the literature.