Mavi okyanus liderliği ve performans arasındaki ilişkiler
Relationship between the blue ocean leadership and performance
  1. Tez No: 649257
  2. Yazar: YASEMİN NAZLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM KARABAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Gelişen teknolojiyle telekomünikasyona duyulan ihtiyacın ve bu sektöre yapılan yatırımların artması ile birlikte telekomünikasyon şirketlerinin yönetimine de verilen önem artmıştır. Bu sebeple bu çalışmamızın örneklemi bir telekomünikasyon şirketi olarak seçilmiş olup, tüm yönetim kademelerine uygulanabilecek olan Mavi Okyanus Liderliği ve Performans Arasındaki İlişkiler konu edinilmiştir. Literatürde liderlik ve çalışan performansı arasındaki ilişkinin incelenmesine yönelik birçok çalışma söz konusudur. Bununla beraber Mavi Okyanus Liderliği ve çalışan performansı arasındaki ilişkilerin incelendiği çalışma sayısı oldukça sınırlıdır. Araştırmanın amacı, Mavi Okyanus Liderliğinin örgüt performansı üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Araştırmada Mavi Okyanus Liderliği Ölçeği ve Çalışan Performans Ölçeği ile veriler toplanmıştır. Anket çalışmasına 403 geri dönüş alınmıştır. Ancak gelen yanıtlar incelendiğinde 195 yanıtın çok sayıda boş veri içerdiği tespit edilerek çalışma kapsamının dışında bırakılmıştır ve analize 208 anket formuyla devam edilmiştir. Araştırmada veri analizi SPSS 20 paket programında yapılmıştır. Güvenilirlik ve geçerlilik çalışması kapsamında AFA: Açıklayıcı Faktör Analizi yapılmıştır. Verilerin analiz edilmesinde frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, pearson korelasyon testi ve regresyon analizinden faydalanılmıştır. Mavi okyanus liderliği ve performans arasındaki ilişki incelendiğinde, etkileşimcilik ve değişimcilik alt boyutları ile performans arasında ilişki olduğu tespit edilmiştir. Etkileşimcilik alt boyutu ile performans arasında negatif bir ilişki mevcutken, değişimcilik alt boyutu ile performans arasında pozitif bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the increase in the need for telecommunications with the developing technology and the investments made in this sector, the importance given to the management of telecommunication companies has also increased. For this reason, the sample of this study was chosen as a telecommunications company, and the relationship between Blue Ocean Leadership and Performance, which can be applied to all management levels, is the subject. There are many studies in the literature to examine the relationship between leadership and employee performance. However, the number of studies examining the relationship between Blue Ocean Leadership and employee performance is very limited. The aim of the research is to examine the effect of Blue Ocean Leadership on organizational performance. In the research, data were collected by Blue Ocean Leadership Scale and Employee Performance Scale. 403 feedback was received to the survey study. However, when the responses were examined, 195 responses were found to contain a lot of blank data and were excluded from the study and the analysis was continued with 208 questionnaire forms. In the research, data analysis was done in SPSS 20 package program. Within the scope of reliability and validity study, AFA: Explanatory Factor Analysis was conducted. Frequency, percentage, mean, standard deviation, Pearson correlation test and regression analysis were used to analyze the data. When the relationship between blue ocean leadership and performance is analyzed, it is determined that there is a relationship between interaction and change sub-dimensions and performance. While there was a negative relationship between the interactionism sub-dimension and performance, it was observed that there was a positive relationship between the sub-dimension sub-dimension and performance.