Katılımcıların tekrar ziyaret etme niyetlerine etki eden faktörlerin belirlenmesi: Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı örneklemi
Participant the factors affecting visitors' intention to visit again: International Orange Flower Carnival sample
- Tez No: 649268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA YAŞA ÖZELTÜRKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Festivaller, kentler ve ülkeler için sosyal ve ekonomik anlamda gelişim ve etkileşimin sağlandığı kutlamalar olarak görülmektedir. Genel olarak festivallerin düzenlendiği kentlerin ekonomik, kültürel, ticari ve çevresel yönden olumlu etkileri bilinirken, ayrıca bireysel bazda sosyalleşme, yeni kültürler öğrenme, ekonomik etkileşim içinde olma ve farklı etkileşim alanlarında bulunabilmek amacıyla festivallere katılım sağladıkları görülmektedir. Çalışmanın amacı, Adana ilinde gerçekleştirilen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'na en az bir kez katılmış olan kişilerin karnavalı tekrar ziyaret etme niyetlerine etki eden faktörleri planlı davranış teorisi kapsamında incelemektir. Bu bağlamda, ilk adımda, karnaval katılımcılarının karnavala ilişkin sunulan hizmetlerin (program içeriği, sunulan bilgiler, yiyecek ve içecek kalitesi ile görevli personel), kendi tutumları üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. İkinci adımda ise, katılımcıların tutumlarının, algılanan davranışsal kontrollerinin ve öznel normlarının karnavalı tekrar ziyaret etme niyetleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. COVİD-19 salgını nedeniyle 2020 yılı içerisinde planlanan karnavalın fiziksel olarak düzenlenmesi iptal edilmiş olup, program Evde karnaval etkinliği şeklinde gerçekleşmiştir. Bu bağlamda, karnavalı önceki yıllarda en az bir kez katılmış olma şartını sağlayan toplam 445 kişiden çevrimiçi olarak hazırlanan anket formu aracılığıyla veriler toplanmıştır. Veriler, SPSS 20.0 programı aracılığıyla analiz edilmiş olup, tanımlayıcı istatistiki analizler, geçerlilik ve güvenilirlik analizleri ile hipotez testleri yapılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde, karnaval katılımcılarının tutumları, karnavala ilişkin sunulan bilgi ve program içeriği, yiyecek içecek kalitesi ve görevli personelden etkilendiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca katılımcıların tekrar ziyaret etme niyetleri de bu tutum ile algılanan davranışsal kontrol ve öznel normlarından etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
Festivals are seen as celebrations that provide social and economic development and interaction for cities and countries. While the positive effects of the cities where festivals are organized are known in terms of economic, cultural, commercial and environmental aspects, it is also seen that they participate in festivals in order to socialize on an individual basis, to learn new cultures, to be in economic interaction and to be in different areas of interaction. The aim of the study is to examine the factors affecting the intention of people who have attended the International Orange Blossom Carnival held in Adana at least once to revisit the carnival within the scope of planned behavior theory. In this context, in the first step, the effect of carnival-related services (program content, information provided, food and beverage quality and staff) on their attitudes was analyzed. In the second step, the effects of participants' attitudes, perceived behavioral control, and subjective norms on their intention to revisit the carnival were examined. Due to the COVID-19 outbreak, the physical arrangement of the carnival planned in 2020 was canceled, and the program was held as a Carnival at Home. In this context, data were collected from a total of 445 people who fulfilled the condition of having attended the carnival at least once in previous years through an online questionnaire. The data were analyzed through the SPSS 20.0 program, descriptive statistical analyzes, validity and reliability analyzes and hypothesis tests were performed. When the results were examined, it was revealed that the attitudes of the carnival participants were influenced by the information and program content on the carnival, the quality of food and beverage and the staff in charge. In addition, the intention of the participants to visit again is also affected by this attitude and perceived behavioral control and subjective norms.