Borderline kişilik bozukluğu olan olgularda dikkat eksikliği ve hiperaktivite semptomları ile dürtüsellik ilişkisinin incelenmesi
Inspecting the correlation between attention deficit-hyperactivity and impulsivity in patients with borderline personality disorder
- Tez No: 649269
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BELLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh ve Sinir Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Çalışmamızda Borderline kişilik bozukluğu olan olgularda dikkat eksikliği ve hiperaktivite semptomları ile dürtüsellik ilişkisinin sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Borderline kişilik bozukluğu olan olguların dikkat eksikliği ve hiperaktivite semptomları ile dürtüsellik özelliklerinin sağlıklı kontrol grubuna göre daha yüksek olacağı hipotez edilmiştir. Ayrıca Borderline kişilik bozukluğu olan olgulardaki dikkat eksikliği ve hiperaktivite semptomlarının dürtüsellik ile arasındaki ilişki incelenerek tanı, izlem ve tedavideki etkilerinin saptanması amaçlanmaktadır. Yöntem: Çalışmaya Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri ayaktan tedavi ünitesine başvuran, DSM-5 tanı kriterlerine göre Borderline kişilik bozukluğu (BKB) tanısı konmuş ve son altı aydır herhangi bir tedavi almayan 90 hasta ile 90 sağlıklı kontrol grubundan oluşmak üzere toplam 180 kişi katılmıştır. Yapılan görüşmelerde hasta ve kontrol gruplarına araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış sosyodemografik veri formu, Erişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite ölçeği (ASRS-v1.1), Barratt impulsivite ölçeği (BIS-11) uygulanmıştır. Çalışmamızda istatistiksel analizler NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) paket programı ile yapılmıştır. Bulgular: Borderline Kişilik Bozukluğu olan hastaların kontol grubuna göre dikkat eksikliği ve hiperaktivite belirtileri ve dürtüsellik skorları yüksek bulunmuştur. Ayrıca hasta grubunda dikkat eksikliği ve hiperaktivite eştanısı kontrol grubuna göre yüksek bulunmuştur. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite ile dürtüsellik arasında pozitif korelasyon saptanmıştır. ASRS ile Barratt dikkat dikkat, Barratt dikkat kognitif instabilite ve Barratt motor toplam değerleri en ilişkili değişkenler olarak belirlenmiştir. Sonuç: Borderline Kişilik Bozukluğunda dikkat eksikliği ve hiperaktivie semptomları, eştanı sıklığı ve dürtüsellik belirtileri sağlıklı kontrollerden yüksektir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite belirtileri ile dürtüsellik arasında pozitif yönde bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study we aimed to inspect the correlation between attention deficit and impulsivity in patients with borderline personality disorder. The hypothesis is that patients diagnosed with borderline personality disorder situations in terms of attention deficit and hyperactivity traits and impulsivity scores might be high than the healthy control group. However, it is aimed to focus on the effect of attention deficit-hyperactivity and impulsivity symptoms on the diagnosis and medical treatment of the patients with borderline personality disorder . Methodology: The sample of this study was composed of randomly selected 90 patients diagnosed with borderline personality disorder according to DSM-5 diagnostic criteria and hasn't taken any medical treatment for six months applying to Bagcilar Training and Research Hospital and randomly selected 90 healthy controls participated in a total of 180 people. Semi-structured sociodemographic data form, Adult Self Report Scale (ASRS-v1.1), Barratt Impulsivity Scale (BIS-11) were applied to the participants. Statistical analyzes of the study was conducted using NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) package program. Results: It is found that; attention deficit and hyperactivity symptoms and impulsivity scores of patients with borderline personality disorder is higher than the healthy control group. However the comorbide diagnosis of attention deficit and hyperactivity disorder of the patient group is higher than the healthy control group. Positive correlation is determined between atten deficit-hyperactiviy and impulsivity. It is determined that the most related variables with ASRS are Barratt Attention-Attention, Barratt Attention-Cognitive Instability and Barratt Total Motor variables. Conclusions: The symptoms and diagnostic comorbidity of the attention deficit-hyperactivity and impulsivity symptoms of the patients with Borderline personality disorder is higher than the healthy control group. There is positive correlation between attention deficit-hyperactivity symptoms and impulsivity.