Evli çiftlerde infertiliteye bağlı stresin ruh sağlığına etkisinde kendini damgalama ve çift uyumunun rolü
The role of self-stigmatization and marital adjustment in the effect of infertility-related stress on mental health in married couples
  1. Tez No: 924214
  2. Yazar: BEGÜM AÇIK YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER HARLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
İnfertilite, en az 12 ay korunmasız cinsel ilişkiden sonra gebelik elde edememe durumu olarak açıklanan erkek veya kadın üreme sistemi hastalığıdır. İnfertilitenin yaygınlığı incelendiğinde sıklığı giderek artan bir halk sağlığı sorunu olduğu anlaşılmaktadır. İnfertilitenin değerlendirme, tanı ve tedavi süreçleri eşleri biyopsikososyal açıdan etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı, infertilite tedavisi gören çiftlerde infertilitenin ruh sağlığıyla ilişkisinin ve bu ilişkide infertilite stresi ile baş etme, damgalanma ve evlilik uyumunun aracı rolünün incelenmesidir. Bu amaçla infertilitesi olan kişi ve eşinden veri toplanmıştır. Katılımcılar bir üniversite hastanesine yardımcı üreme teknikleri ile tedavi almak için başvuran 132 evli çifttir. Araştırmada 'Doğurganlık Sorunu Envanteri', 'İnfertilite Stresi ile Baş Etme Ölçeği', 'İnfertilite Damgalanma Ölçeği', 'Çiftler Uyum Ölçeği' ve 'Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği' ile 'Sosyodemografik Bilgiler ve İnfertilite Durumu Sorgulama Formu' veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, hem infertiltesi olan kişinin hem de eşinin kendi infertilite streslerinin kendi ruhsal sorunları ile olumlu yönde ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu ilişkiye dair APKM testinde genel partner etkisinin bulunmadığı yalnızca aktör etkisinin anlamlı olduğu bulunmuştur. A-APKM testinde ise infertilitesi olan kişinin infertilite stresinin kendi ruhsal sorunları ile ilişkisinde kendi kendisini damgalamasının, toplumsal damgalanmanın ve infertilite stresi ile baş etme tarzlarının aracılık rolü olduğu; evlilik uyumunun bu ilişkiye aracılık etmediği bulunmuştur. Bulgulara göre infertilitesi olan kişinin eşinin infertilite stresi ile ruhsal sorunlarının ilişkisinde ise bu değişkenlerden hiç birinin aracı etkisi yoktur. Buna ek olarak infertilitesi olan kişinin pasif baş etme tarzının, eşinin ise aktif baş etme tarzının partnerlerinin infertilite stresi ile ruhsal sorunlarının ilişkisinde aracı rolü bulunmuştur. Bulgular, infertilitenin psiksosyal yönlerine dair önceki çalışmaları destekler şekilde infertilitesi olan kişinin damgalanma ve baş etme tarzlarının kendi infertilite stresi ile ruhsal sorunlarının ilişkisini; infertilitesi olan çiftlerde eşlerden birinin baş etme tarzının da diğerinin infertilitesi stresi ile ruhsal sorunlarının ilişkisini etkilediğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak, araştırma infertilite sorunu olan çiftlerde infertilite stresinin bireysel, ilişkisel ve sosyal bağlamda ele alınmasının ve ruhsal sorunlarla ilişkisinin infertilite kaynağına bağlı olarak aktör ve partner dinamikleri açısından incelenmesinin önemini ortaya koymuştur. Çalışmanın sonuçları doğrultusunda hem gelecek araştırmacılar hem de klinik psikoloji uygulamaları için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Infertility is defined as the inability to achieve pregnancy after at least 12 months of unprotected sexual intercourse and is a disease of the male or female reproductive system. When the prevalence of infertility is examined, it is understood to be an increasingly common public health issue. The evaluation, diagnosis, and treatment processes of infertility have an impact on couples from a biopsychosocial perspective. The aim of this study is to examine the relationship between infertility and mental health in couples undergoing infertility treatment, and the mediating role of infertility stress, stigma, and marital adjustment in this relationship. For this purpose, data was collected from individuals with infertility and their partners. Participants were 132 married couples who applied to a university hospital for treatment with assisted reproductive techniques. The research utilized data collection tools such as the 'Fertility Problem Inventory,' 'Infertility Stress Coping Scale,' 'Infertility Stigma Scale,' 'Couple Adjustment Scale,' and the 'Depression Anxiety Stress Scale,' along with a 'Sociodemographic Information and Infertility Status Inquiry Form.' The findings of the study show that the infertility stress of both the person with infertility and their partner is positively related to their own mental health issues. Regarding this relationship, the Actor-Partner Interdependence Model (APKM) test revealed that only the actor effect was significant, with no general partner effect. In the A-APKM test, it was found that the self-stigma of the person with infertility, social stigma, and their coping styles with infertility stress play a mediating role in the relationship between their infertility stress and mental health problems, while marital adjustment did not mediate this relationship. According to the results, none of these variables had a mediating effect in the relationship between the infertility stress and mental health problems of the partner of the person with infertility. Additionally, the passive coping style of the person with infertility and the active coping style of their partner were found to have a mediating role in the relationship between their infertility stress and mental health problems. The findings support previous studies on the psychosocial aspects of infertility, showing that the stigma and coping styles of the person with infertility affect the relationship between their infertility stress and mental health issues. Moreover, the coping styles of one partner in infertile couples affect the relationship between the other partner's infertility stress and mental health problems. In conclusion, the study highlights the importance of addressing infertility stress from individual, relational, and social perspectives and examining the relationship with mental health issues in terms of actor and partner dynamics, depending on the source of infertility. Based on the findings, recommendations are made for both future researchers and clinical psychology practices.