İnfertil kadınların damgalanma deneyimleri
Infertıle women?s stıgmatısatıon experıences
- Tez No: 301397
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN SEVİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 326
Özet
Fenomenolojik araştırma yöntemi ile yapılan çalışmanın amacı, infertil kadınların damgalanma deneyimleri ve bunun ile ilişkili tutum, inanç ve davranışlarını derinlemesine görüşmeler ile ortaya koymaktır.Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinin örnekleme yönteminden olan amaçlı örnekleme kullanılmış olup toplam 18 infertil kadın örneklem grubunu oluşturmuştur. Araştırma verileri, İzmir Ege Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tüp Bebek Merkezinde Eylül 2009-Mart 2010 tarihleri arasında toplanmıştır.Araştırmada veriler kadınlara ait tanıtıcı bilgilerin olduğu bir ?Birey Tanılama Formu? ve yarı yapılandırılmış ?Görüşme Formu? ile toplanmış olup, formlar araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda oluşturulmuştur. Görüşme formu, Genel Bilgiye Yönelik, Etiyolojiye Yönelik, Cinselliğe Yönelik, Toplum İçinde Yaşamaya Yönelik, Yaşanan Duygular Yönelik sorulardan oluşmaktadır.Kadınlarla yapılan görüşmeler derinlemesine görüşme tekniği kullanılarak yüz yüze yapılmıştır. Görüşme formu kullanılarak sorulan sorular, yarı yapılandırılmış görüşme (ort: 34 dk) ile ses kayıt cihazına kaydedilmiştir. Görüşmeler kadınların tedavi için başvurdukları klinikte gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerden sonra kaydedilen kayıtlar bilgisayar ortamında yazılı döküm haline getirilmiş, veriler kodlanıp temalara göre sınıflandırılmış, yorumlanarak rapor haline getirilmiştir. Verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Görüşme verilerinin işlenmesinde Nvivo 8 programından yararlanılmıştır.Araştırma sonucunda Tanımlar, Etiyoloji, İnfertilite Tedavisi, Cinsellik, Toplum İçinde Yaşama, Yaşanan Duygular olmak üzere altı ana tema belirlenmiştir. Sonuç olarak; çalışmada infertilite sürecinde yaşanan toplumsal baskının kadınlarda sosyal bir damgalanmaya neden olduğu , bunu yanı sıra toplumsal bir baskı olmaksızın kadınların içsel olarak da kendilerini damgalanmış hissettikleri, infertilitenin, nedenlerinden bağımsız olarak özellikle, sosyal ve duygusal boyutta değişikliklere yol açtığı belirlenmiştir.Sağlık çalışanlarının infertil kadınlara bakım verirken çiftleri kültürel, dinsel ve kişisel değerleriyle bir bütün olarak ele almaları, gerekli desteği sağlamaları ve bu doğrultuda bakım girişimlerini planlamaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research, which is done with phenomenological Research Method, is to reveal infertile women's experiences of stigma and attitudes, beliefs and behaviors associated with it by in-depth interviews.In this study, purposeful sampling which is one of the sampling methods of qualitative research method was used and a sampling group was formed by 18 infertile women in total. The study data were collected in the İzmir Ege Obstetrics and Gynecology Training and Research Hospital IVF Center between September 2009 and March 2010.In the study, all data were collected by ?Individual Diagnostic Form? that include introductory information belongs to women and semi-configured ?Interview Forms?, forms were composed by the researcher according to literature. Interview Form consists of questions which are related to General Information, Etiology, Sexuality, Living in Community, Experienced feelings.All interviews with women were done face to face by using deeply interviewing technique. Questions asked by using Interview Forms were recorded by a voice recorder with semi-configured interview (34 min average). Interviews were performed in the clinic where women apply for treatment. After interviews, recorded voices were converted into written document by typing in computer, data were coded, classified by their themes, and have been interpreted into a report. Content analysis was used at data analysis. Nvivo 8 program is used at processing of interview data.As a result of the research identified six main themes such as Definitions, Etiology, Sexuality, Living in Community and Experienced feelings, in the process of infertility, social impression cause social fluctuations for women, in addition, women feel stigmatized themselves without social impression, infertility causes especially social and emotional changes.It is recomended that nurses handle couples as a whole with their cultral, religious and personal values, provide necessary support and plan care attempts in this direction while they care infertil womens.