0-3 yaş grubu çocuklarda ekranlı araçlar karşısında geçirilen zaman ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determining the time spent in front of screened devices and affecting factors in the 0-3 age group children
  1. Tez No: 649288
  2. Yazar: DİDEM KURAP ÖCEBE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİYE GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Bu araştırma 0-3 yaş grubundaki çocukların ekranlı araçlar karşısında geçirdikleri süreyi ve etkileyen faktörleri incelemek amacıyla bir Aile Sağlığı Merkezinde yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemi Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı ve 0-3 yaş arasında çocuğa sahip 900 anne arasından randomizasyonla seçilmiş 269 anneden oluşmaktadır. Bu tanımlayıcı çalışmada, veri toplama aracı olarak literatür bilgileri doğrultusunda hazırlanmış olan 0-3 yaş dönemi çocuğu olan ailelerin demografik özelliklerini ve 0-3 yaş döneminde olan çocukların ekranlı araçlarla geçirdiği zamanı ve etkileyen faktörleri sorgulayan 64 sorudan oluşan anket formu kullanılmıştır. Çalışma verilerinin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotlar (ortalama, standart sapma, medyan, frekans, yüzde, minimum, maksimum), Spearman Korelasyon Analizi, Pearson Ki-Kare, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis test ve Dunn-Bonferroni testlerinden yararlanılmıştır. Bulgular: Çocukların çoğunluğu (%75,1) ekranlı araçlarla zaman geçirmektedir. Ekranlı araçlar karşısında vakit geçiren 202 olgunun toplam geçirdiği süre 20 ile 270 dk./gün arasında değişmekte olup ortalaması 101,75±56,21 dk./gündür. Çocukların yarısından fazlası (%53,5) ekranlı araçları kendisi kullanabilmektedir. Çocuklar ortalama 71,86 dk./gün televizyon, 63,09 dk./gün tablet ve 36,85 dk./gün cep telefonu ile zaman geçirmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted in Kadıköy Family Health Center with children aged 0-3 to examine the time they spend in front of screened devices and the factors affecting this time. Materials and Methods: The sample consisted of 269 mothers enrolled in Kadıköy Family Health Center and selected randomly among 900 mothers with children aged 0-3. As a data collection tool, a 64 question-survey was used and prepared in accordance with the literature, questioning the demographic characteristics of families with children aged 0-3, the time children spend in front of screened devices and the factors affecting this time. Descriptive statistical methods (mean, standard deviation, median, frequency, percentage, minimum, maximum) Spearman Correlation Analysis, Pearson Chi-Squared, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis and Dunn-Bonferroni tests were used in data evaluation. Results: Majority of children (75.1%) spend time with screened devices. Total time spent by 202 cases in front of screened devices varies between 20 and 270 minutes, with an average of 101.75±56.21 minutes. More than half of them (53.5%) can use screened devices by themselves. Children, on average, spend 71.86 minutes watching TV, 63.09 minutes on tablets, and 36.85 minutes on phones.