Anti-cancer effects of boron derivatives on lung cancer cell lines
Bor türevlerinin akciğer kanseri hücre hatları üzerindeki anti-kanser etkileri
- Tez No: 649315
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyoteknoloji, Genetik, Science and Technology, Biotechnology, Genetics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Akciğer kanseri dünyada en çok karşılaşılan kanser tipi olmakla beraber, kardiyovasküler hastalıklardan sonra dünya üzerinde en çok ölüme neden olan ikinci etkendir. Küçük hücreli ve küçük hücreli dışı olarak iki alt tipe ayrılan akciğer kanserinin ortalama 5 yıllık hayatta kalma oranı sadece yüzde 19'dur. Cerrahi müdehale, radyoterapi ve kemoterapi gibi farklı tedavi yöntemleri olmasına rağmen akciğer kanserini, özellikle küçük hücreli tipini tedavi eden etkili bir yöntem ya da ilaç bulunmamaktadır. Bu çalışmada, sodyum pentaborat pentahidrat, sodyum perborat tetrahidrat ve borik asitin akciğer kanserine karşı antikanser etkisi çalışılmış olup, bu maddelerin in vitro koşullarda kanser hücrelerinin metastazına, hücre proliferasyonuna, hücre göçüne, hücre döngüsüne ve hücre canlılığına olan etkileri moleküler düzeyde ayrıntılı olarak ortaya konulmuştur. Sodyum pentaborat pentahidrat ve sodyum perborat tetrahidrat'ın in vivo toksikoloji ve etkinlik deneyleri halen devam etmekle birlikte, in vitro çalışmalarının neticesinde bu maddelerin akciğer kanserine karşı, hücre çoğalmasını önleyici, hücre hareketini önleyici ve hücre döngüsünü durdurucu etkileri sayesinde güçlü ve seçici antikanser etki gösterdikleri gözlemlenmiştir. Bu çalışma, Sodyum pentaborat pentahidrat ve sodyum perborat tetrahidrat'ın akciğer kanserine olan etkisini gösteren literatürdeki ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the most common cancer type in the world, and it is the second leading cause of death in the world after cardiovascular diseases. The average 5-year survival rate of lung cancer, which is divided into two subtypes as small cell and non-small cell, is only 19 per cent. Although there are different treatment methods such as surgical intervention, radiotherapy, and chemotherapy, there is no effective method or drug that treats lung cancer, especially small cell type. In this study, the anticancer effect of sodium pentaborate pentahydrate, sodium perborate tetrahydrate, and boric acid against lung cancer have been studied and the effects of these substances on cancer cells metastasis, cell proliferation, cell migration, cell cycle, and cell viability have been demonstrated in detail at the molecular level. Although in vivo toxicology and efficacy experiments of sodium pentaborate pentahydrate and sodium perborate tetrahydrate are continuing, it has been observed that these substances show strong and selective anticancer effects against lung cancer via anti-proliferative, anti-migration, and cell cycle arrest effects in in vitro experiments. This study is the first study in the literature showing the anticancer effect of sodium pentaborate pentahydrate and sodium perborate tetrahydrate on lung cancer.