Bor ve kemoterapatiklerle oluşturulan kombinasyonun meme kanseri hücreleri üzerinde ın vıtro etkisinin belirlenmesi
Determination of in vitro effects of combination with boron and chemotherapatics on breast cancer cells
- Tez No: 803377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER BAŞAK TUNALI, DOÇ. DR. GÜL İPEK GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Fenilboronik asit, serin proteaz inhibitörleri olarak hareket eden en etkili boronik asit türevidir. Kanser hücreleri üzerinde seçici bir anti-migrasyon oluşturması ve apoptozisi indüklemesi ile kanser tedavisi için umut verici bir aday olmasını sağlamaktadır. Meme kanseri tedavisinde etkin bir şekilde doksorubisin ve docetaksel kullanılmaktadır. Doksorubisin ve docetakseli, fenilboronik asitle kombine ederek meme kanseri tedavisinde potansiyel doz kombinasyonlarının anti-kanserojenik etkilerini arttırması hedeflenmiştir. Çalışmamızda 1 mM ve 10 mM PBA, 10 nM DOC ve 100 nM DOC, 100 nM DOX ve 1000 nM DOX dozları kullanılmış olup, tüm dozlar tekil olarak, PBA+DOC ve PBA+DOX ikili ve PBA+DOC+DOX üçlü doz kombinasyon grupları uygulanmıştır. Bu uygulamalar hücre kültürü çalışmaları ile MCF7 ve MCF10A hücrelerinde, WST-1 ile proliferasyon testi kullanılarak hücre canlılığı, scratch assay yöntemi ile hücre migrasyon hızları, DCF-DA ROS testi ile hücrelerdeki oksitatif stres düzeyleri, anneksin V ve PI ile apoptoz analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmamızın sonunda uyguladığımız tüm kombine dozlar içerisindeki 10 mM PBA + 100 nM DOC + 1000 nM DOX dozu birbirinin etkilerini artırarak anti-kanserojenik özellik gösterdiğini analiz sonuçlarında göstermiş bulunmaktayız.
Özet (Çeviri)
Phenylboronic acid is the most effective derivative of boronic acid, acting as serine protease inhibitors. It is a promising candidate for cancer therapy, with selective anti-migration and induction of apoptosis on cancer cells. Doxorubicin and docetaxel are used effectively in the treatment of breast cancer. It is aimed to increase the anti-carcinogenic effects of potential dose combinations in the treatment of breast cancer with combining doxorubicin and docetaxel with phenylboronic acid In our study, 1 mM PBA, 10 mM PBA, 10 nM DOC, 100 nM DOC, 100 nM DOX, 1000 nM DOX doses were selected and then all these doses were used individually, PBA+DOC and PBA+DOX double and PBA+DOC+DOX triple dose combination groups at cell culture. Cell culture studies with MCF7 and MCF10A cells, cell viability studies using the proliferation test with WST-1, cell migration rates with the scratch assay method, oxidative stress levels in the cells with the DCF-DA ROS test, apoptosis analyzes with annexin V and PI were performed in our study with these doses and combinations. We showed that 10 mM PBA + 100 nM DOC + 1000 nM DOX dose was increased the effects of each components and showed higher anti-carcinogenic effect than other doses and groups in our study.