Duygusal zekâ, yaşam doyumu ve yılmazlık arasındaki ilişki
The relationship between emotional intelligence, life satisfaction, and resilience
  1. Tez No: 649332
  2. Yazar: MEHMET TAŞKIRMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN GAMZE BAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Günümüz dünyasında çok hızlı değişen çevre şartları, insanoğlunun sınırlarını zorlamaktadır. Yaşanan büyük dönüşüm süreçleri, toplumların tüm kesimlerini değişime zorlamaktadır. Yeni ve yüksek teknolojiler, toplumsal olaylar ve bilgi ekonomisi, bu değişimleri hızlandırmaktadır. Ayrıca, insanların hayatlarındaki stres yükünün artması, stresörlere karşı kullandıkları direncin kırılmasını daha da körüklemektedir. Böyle bir ortamda yılmazlığın geliştirilerek direnç kapasitesinin arttırılması önem arz etmektedir. Bu doğrultuda, yaşam doyumu ve duygusal zekânın varlığı, yılmazlık açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin yaşam doyumları, duygusal zekâları ve yılmazlıkları arasındaki ilişkiyi açığa çıkartmak, elde edilen bulgular doğrultusunda önemli çıkarımlar yapmak ve gelecek çalışmalara ışık tutmaktır. 2018 yılının bahar döneminde, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde örgün öğretimde yer alan aktif üniversite öğrencileri üzerinde yapılan araştırmaya göre, üniversite öğrencilerinin yaşam doyumları, duygusal zekâları ve yılmazlıkları arasında istatistiki olarak anlamlı pozitif ilişkinin bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, bu öğrencilerin yaşam doyumu skorlarının, duygusal zekâ skorlarını ve yılmazlık skorlarını; duygusal zekâ skorlarının yılmazlık skorlarını tahminlediği görülmüştür. Üniversite öğrencilerinin duygusal zekâ skorları da cinsiyetlerine göre farklılık göstermekte olup, bayanların duygusal zekâ skorları, erkeklerin duygusal zekâ skorlarından biraz daha fazla çıkmıştır. Son olarak, yapılan aracılık testlerinden elde edilen bulgulara göre, üniversite öğrencilerinin duygusal zekâlarının, yaşam doyumları ve yılmazlıkları arasındaki ilişkide kısmi aracı olduğu tespit edilmiştir. Yapılan bu çalışma, üniversite öğrencilerinin yılmazlıklarının geliştirilmesinde, bu öğrencilerin yaşam doyumları ve duygusal zekalarının varlığının önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The rapidly changing environmental conditions in today's world are pushing the limits of human beings. The major transformation processes experienced force all parts of the societies to change. New and high technologies, social events, and the knowledge economy accelerate these changes. Also, the increased stress burden in people's lives further fuels the breaking of the resistance they use against stressors. In such an environment, it is significant to increase resistance capacity by developing resilience. In this direction, the existence of life satisfaction and emotional intelligence is considerable in terms of resilience. The purpose of this study is to reveal the relationship between life satisfaction, emotional intelligence, and resilience of university students, to make prominent inferences in line with the findings, and to shed light on future studies. According to this study, conducted on active university students that attending formal education in the Faculty of Economics and Administrative Sciences of Kahramanmaraş Sütçü İmam University in the spring of 2018, there is a statistically significant positive relationship between university students' life satisfaction, emotional intelligence, and resilience. Besides, these students' life satisfaction scores predicted their emotional intelligence scores and resilience scores, and these students' emotional intelligence scores predicted their resilience scores. Emotional intelligence scores of university students also differ according to their gender, and the emotional intelligence scores of women were slightly higher than the emotional intelligence scores of men. Finally, according to the findings obtained from the mediation tests performed, the emotional intelligence of university students was a partial mediator in the relationship between life satisfaction and resilience. This study points out the importance of life satisfaction and emotional intelligence of university students in developing their resilience.