Kuru kayısının Türkiye ekonomisinde ihracattaki yeri ve önemi
Dried apricot and export the importance of the Turkish economy
  1. Tez No: 649337
  2. Yazar: DİDEM GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de stratejik bir bütünlüğe sahip olan kayısının ve kayısı türevlerinin, Türkiye ekonomisine katkısı incelenmiş ve güncel iktisadi analiz verileri değerlendirilmiştir. Türkiye'nin ihracat oranlarında Gayri safi milli hâsıla rakamlarımıza katkı sağlamakta olan kayısının yıllara oranla ihracat verileri analizi yapılmıştır. Önce ki yıllardan günümüze, kayısı ihracat raporları ve son yılların üretim miktarları, üretim düşüklüğünün sebepleri, Dünya ve Avrupa ülkelerinden kayısı ihracatıyla Türkiye'ye kazandırılan döviz girdileri, çiftçilere verilen destekler ile bir ilin Türkiye Ekonomisinde nasıl bir rol üstlendiği gerekli araştırmalarla ele alınmıştır. Dünyanın kayısı ihracatı yapmakta olan diğer ülkeleri ile Türkiye arasındaki ihracat farklılıkları analiz edilmiş ve kayısının bu çalışmayla birlikte daha fazla hedef kitlesine ulaşmasını sağlamak, toplumu bilinçlendirmek ve rekabet piyasasının arz-talep dengesini oluşturmak hedeflenmiş olan nihai bir amaçtır. Kuru kayısı ile ilgili yaşanan üretim sorunları, markalaşma sorunu ve ihracat sorunlarını çözümleyici öneriler ortaya konulması amaçlanmıştır. Konuyla ilgili gerekli mercilerden raporlar derlenerek bu çalışma hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, apricot agricultural products that have a strategic unity in Turkey, and apricots derivatives, examined its contribution to Turkey's economy and current economic analysis has been prepared to work with this data to contribute to our gross national product figures in Turkey's export rate compared to previous years in which the apricot export data analysis was performed. Previous years from today, apricot export reports and final year of production quantities, the reasons for the production decrease, world and apricots with a gain of foreign currency inflow to Turkey from European countries, with the support given to farmers by undertaking what role a province in Turkey's Economy is handled with the necessary research. with the other countries that make the world's apricots were analyzed export differences between Turkey and apricot provide access to more target audiences together with this work, society is the ultimate goal, which is targeted to build the supply-demand balance of the conscious and competitive market. This study has been prepared by compiling reports from the relevant authorities.