Yiğit Bener'in romanlarında ve hikâyelerinde yapı ve tema
Theme and structure in Yiğit Bener's novels and stories
- Tez No: 649349
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MACİT BALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
İlk hikâyesini 1991 yılında okuyucuya sunan Yiğit Bener, bugün hâlâ eser vermeye devam etmektedir. Bener'in bugüne kadar dört romanı, iki hikâye kitabı, iki deneme derlemesi, üç çocuk kitabı ve birçok çevirisi bulunmaktadır. Yiğit Bener, eserlerinde genellikle 12 Eylül sürecini, ötekiyi, ötekileştirmeyi, ruhsal ve fiziksel şiddeti, ölümün meşrulaştırılmasını, eşitsizliği, antimilitarizmi, nefreti, cinselliği, düzeni bozan iktidarı, bozuk düzeni ve feminizmi işlemiştir. Yazar, konu ve tema olarak ele aldığı tüm bu sorunları ve olguları kendi yaşantısının izleri üzerinde ya da insana ait gerçeklikler düzleminde kurgulayarak okuyucuya sunmuştur. Yiğit Bener'in romanları ve hikâyeleri üzerine tematik ve biçimsel yapıyı ele alan bir tez çalışması bulunmamaktadır. Bu sebeple Bener'in romanları ve hikâyeleri tüm yönleriyle incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Yiğit Bener who wrote his first story in 1991, today still continues to compose his works. Bener has four novels, two story books, two essay compilations, three children's books and many translations till now. In his works, Yiğit Bener has generally mentioned the political period of September the 12th, othering in communities and lives of“others”, mental and physical violence, legitimation of death, inequality, antimilitarism, hatred, sexuality, the power of government that disrupts the social order, corrupted social order and feminism. The author has presented all these problems and facts that he deals with as subject and themes to the reader by constructing them on the traces of his own life or on the field of human realities. There is no thesis that studied on Yiğit Bener's novels or stories dealing with the thematic and formal structure. For this reason,in this work Bener's novels and stories have been tried to be examined in all aspects.