Aid motives of emerging donors: Case studies of Turkey and India
Gelişmekte olan ülkelerin dış yardım motivasyonları: Türkiye ve Hindistan örnekleri
- Tez No: 649357
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YENEROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Son yirmi yılda, küresel ekonomik ağırlık, yükselen güçler olarak bilinen Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika (BRICS) ve Türkiye gibi yeni ekonomik güçlerin yükselişinin gösterdiği gibi, Kuzeyden Güneye kaymaktadır. Geçmişte az gelişmiş olarak nitelenen ve dış yardıma bağlı olan gelişmekte olan ülkeler, dış yardımlar da dahil olmak üzere küresel ekonomik, politik ve sosyal yönetişime aktif olarak katılmaktadırlar. Ekonomik durumlarındaki göreli iyileşmeyle birlikte bu ülkeler özellikle son yirmi yılda hem kalkınma yardımlarının miktarını artırmış hem de yardımların coğrafi kapsamını genişletmişlerdir. Bununla birlikte, bu ülkeler halen daha yoksulluk ve eşitsizlik gibi dahili ekonomik zorlukların üstesinden gelememişlerdir. Bu çerçevede araştırma sorusu, yükselen donörlerin paradoksu olarak niteleyebileceğimiz bir durum etrafında şekillenmiştir: söz konusu ülkeler bir yandan dış yardım almaya devam etmekte diğer yandan diğer ülkelere dış yardım sağlamaktadırlar. Araştırma, yükselen donörlerin kendi ülkelerindeki yoksulluk ve eşitsizlik gibi zorluklara rağmen neden başka ülkelere dış yardım yaptığı sorusunu ele almaktadır. Geleneksel donörlerin yardım motivasyonları üzerine geniş bir literatür mevcuttur ancak yükselen donörlere ilişkin çalışmalar sınırlı ve dar kapsamlıdır. Bu nedenle, yükselen donörlerin yardım motivasyonları bağlamında araştırmanın teorik çerçevesi oluşturulurken realizm, liberalizm ve konstrüktivizm gibi uluslararası ilişkiler teorik perspektiflere ve geleneksel donörlerle ilgili araştırmalara dayanmaktadır. Araştırma ayrıca donörlerin hem maddi hem de maddi olmayan çıkarlarını anlamak için ulusal çıkar, kimlik ve statü arayışıyla ilgili kavramlara da atıfta bulunmaktadır. Buna ek olarak, araştırma, sistemik düzey teorilerinin sınırlarını işaret ederek, bürokrasi, kurumsal ortam, yerel düşünsel faktörler ve çıkar grupları gibi yükselen donörlerin yardım politikasında iç yapısal sınırları da içermektedir. Buna göre, araştırma, olumlu bir imajı teşvik etme ve sorumlu bir güç olarak kendini onaylama gibi“prestij”ile ilgili motivasyonların, yükselen donörlerin yardım politikalarında baskın bir faktör olduğu sonucuna varmıştır. Buna ek olarak, yükselen donörler, yardım sağladıkları ülkelerle ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve dış stratejik ve güvenlik çıkarlarının sağlanması da dahil olmak üzere ulusal çıkarları sürdürmek için de dış yardımı bir dış politika aracı olarak kullanmaktadır. Bu anlamda, yükselen donörler, yardım politikalarında prestij dışında, ulusal çıkarlarını gözeten geleneksel donörlerden farklı değildir. Araştırma, dış yardımın geleneksel olarak ahlaki diğerkâmlık tarafından yönlendirildiği varsayılsa da, yükselen donörlerin ulusal çıkarlarını dış yardım yoluyla sürdürdüklerini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the last two decades, the global economic weight has been shifting from the North to the South which is evident by the rise of new economic powers such as the BRICS (Brazil, Russia, India, China and South Africa) and Turkey that are referred as emerging powers or economies. Emerging powers, once underdeveloped and aid-dependent economies, have been actively participating in the global economic, political and social governance including the provision of foreign aid or development assistance. Emerging donors have increased the size and geographic coverage of their development assistance beyond their regions with the increase in their economic capabilities, especially in the past two decades. However, these groups of countries are still developing economies and have domestic economic challenges such as poverty and inequality. Hence, the research question is related to this paradox of emerging donors, being developing and aid recipient countries on the one hand and being donors on the other. The research addresses the question why emerging donors provide foreign aid despite having challenges domestically such as poverty and inequality. Although there are plenty of studies on traditional donors' aid motivations, studies on emerging donors are limited. Hence, the research relied on the studies on traditional donors and theoretical lenses of international relations such as realism, liberalism and constructivism in order to build the theoretical framework to understand emerging donors' aid motivation. The research also relied on related concepts of national interest, identity and status-seeking to understand both the material and non-material interests of donors. In addition, by pointing the limits of systemic level theories, the dissertation incorporated the domestic structural constraints in aid policy of emerging donors including bureaucracy, institutional setting, domestic ideational factors and interest groups. Accordingly, the research finds that“prestige”related motivations such as promoting positive image and self-affirmation as a responsible power dominate emerging donors' aid policies. In addition, emerging donors use aid to pursue national interests including promoting commercial relations with the recipients and ensuring their foreign strategic and security interests. In this sense, except for the dominance of prestige motivation in their aid policy, emerging donors are not different from traditional donors that pursue their national interests. The research underlines that although foreign aid is conventionally assumed to be driven by moral altruism; emerging donors pursue their national interests through aid.