Manevi danışmanlık ve rehberlikte logoterapinin uygulanabilirliği
Applicability of logotherapy in spiritual counselling and care
  1. Tez No: 649356
  2. Yazar: AYŞE ÖZOĞUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SÜHEYL ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'de yeni gelişmekte olan“Manevi Danışmanlık ve Rehberlik”alanına yönelik yaklaşım ve yöntem problemine katkıda bulunmaktır. Böylelikle bu alanda“Logoterapi'nin uygulanabilirliği ne derece mümkün olabilir?”sorusuna cevap aramak amacıyla bir psikoterapi yaklaşımı olan logoterapinin bu alan için elverişli olup olmadığını araştırmak hedeflenmektedir. Çalışmamız üç bölümden ibaret olup; ilk bölümde Manevi Danışmanlık ve Rehberlik genel bir çerçeve ile tanıtılmıştır. Aynı zamanda Manevi Danışmanlık ve Rehberliğin neden gerekli olduğu ve amaçları da ifade edilmiştir. Özellikle Türkiye bağlamında ele alınıp Manevi Danışmanlık ve Rehberliğin, başta güncel mesleki tanımı olmak üzere diğer tanımlarına, fonksiyon alanlarına ve uygulanan metotlara da yer verilmiştir. İkinci bölümde bir varoluşçu psikoterapi olarak logoterapinin kavramları ve teknikleri açıklanıp diğer terapi yaklaşımları ile karşılaştırılmıştır. Logoterapi, anlam merkezli bir yaklaşım olarak bireylere içinde bulundukları acıya karşı tutumlarının belirlenmesi noktasında destek olur. Hayatta yaşanılanlar her koşulda anlamlıdır. Acılı anlarda bile yaşamında anlam bulmak bireye bağlıdır. Son bölüm olan üçüncü bölümde ise logoterapinin din ve maneviyatla olan ilişkisine yer verilmiştir. Aynı zamanda din psikolojisi bağlamında ele alınıp değerlendirilmiş ve çalışmamızın ana konusu olan Manevi Danışmanlık ve Rehberlik bağlamında logoterapi incelenmiştir. Yapılan literatür taramalarında Türkiye'de logoterapi uygulamasına yönelik bilimsel çalışmaların az olduğuna rastlanmış olup, özellikle Manevi Danışmanlık ve Rehberlik gibi yeni biçimlenmiş bir alanda bu sağaltım modelinin uygulanabilirliğinin araştırılması çalışmanın önemini ortaya koymaktadır. Her şeyden önce böyle bir çalışmanın her iki alana da farklı bakış açısı getireceği de bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to contribute to the method and approachment problems of“Spiritual Counselling and Care”emerging in Turkey. In this way,“To what extent is the applicability of Logotherapy possible?”To find out if Logotherapy, which is a psychotherapy approach, is suitable in this area is aimed in order to find an answer to the question. Our study consists of three parts; in the first part, Spiritual Counseling and Care, was introduced with a general framework. At the same time, why Spiritual Counselling and Care is necessary and its aims are also stated. Especially being considered in the context of Turkey's Spiritual Counselling and Care, other definitions, including the definition of current professional primarily in the area of the functions and the methods applied are included. In the second part, the concepts and techniques of Logotherapy as an existential psychotherapy are explained and compared with other therapy approaches. Logotherapy, as a meaning-centered approach, supports individuals in determining their attitudes towards their pain. What happens in life is meaningful in all circumstances. It is up to the individual to find meaning in his life, even in painful moments. In the third -and last- chapter the relation of Logotherapy with religion and spirituality is given. At the same time, in the context of psychology of religion, it was evaluated, and Logotherapy was examined in the context of Spiritual Counselling and Care, which is the main subject of our study. There are a few scientific studies have been found in literature on Logotherapy practice in Turkey, especially Spiritual Counselling and Care as the newly formed area this treatment to investigate the applicability of the model reveals the importance of the study. First of all, it is a fact that such a study will bring a different perspective to both areas.