Yığma yapıların güçlendirilmesinde plastik kompozit donatı kullanımı
Use of plastic composite reinforcement in reinforcement of masonry structures
- Tez No: 649388
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK KAÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Dünyadaki birçok ülkede ve ülkemizde mevcut yapı stoğunun büyük bir bölümünü yığma yapılar oluşturmaktadır. Ülkemizde kırsal bölgelerde herhangi bir yönetmelik doğrultusunda hazırlanmayan ve bu haliyle kullanılmaya devam eden yığma yapılar, geçmişten günümüze tarihi eserlerin de büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Deprem karşısında dayanabilecek güçte olmayan bu yapıların güçlendirilmesi gerekmektedir. Bu amaç doğrultusunda bu deneysel yüksek lisans çalışmasında duvarların güçlendirilmesi için plastik kompozit donatı uygulanmıştır. Farklı türevleri güçlendirme alanında yaygın olarak kullanılan bu malzemenin seçilme nedeni; işçiliğinin kolay olması, uygun fiyatlı olması, erişiminin kolay olması, hafif olması, yapısından dolayı deplasman yapabilme kabiliyetinin olmasıdır. İskenderun Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği laboratuvarlarında 80*80 cm 9 adet aynı özelliklerde tuğla duvar inşa edilmiştir. Bu duvarlardan 1 adedi yalın bırakılarak şahit numune olmuştur. 8 adet tuğla duvar numunesi ise 2 farklı türdeki plastik kompozit donatı ile farklı parametrelerde güçlendirilmiştir. 9 adet tuğla duvar numunesi diyagonal yükleme deneyine tabi tutulup yük ve deplasman değerleri elde edilmiştir. Bu elde edilen verilerle; maksimum yük taşıma kapasitesi, enerji yutma kapasitesi, kırılma anında yaptıkları deplasmanlar ve kayma dayanımları grafiklerle elde edilip, incelemeler yapılmıştır. Plastik kompozit donatının yığma yapıları güçlendirmede olumlu sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Masonry buildings constitute a large part of the existing building stock in many countries around the world and in our country. The masonry structures, which are not prepared in accordance with any regulations in rural areas in our country and continue to be used as such, constitute a large part of the historical artifacts from past to present. These structures, which are not strong enough to withstand earthquakes, need to be strengthened. For this purpose, plastic composite reinforcement was applied to strengthen the walls in this experimental master's study. The reason for choosing this material, which is widely used in the field of reinforcing different derivatives; it is easy to work, affordable, easy to access, light, and has the ability to displace due to its structure. In Iskenderun Technical University Civil Engineering laboratories, 80 * 80 cm 9 brick walls with the same specifications were built. One of these walls was left bare and became a witness sample. 8 brick wall samples were reinforced with 2 different types of plastic composite reinforcement in different parameters. Ten brick wall samples were subjected to diagonal loading test and load and displacement values were obtained. With this data obtained; Their maximum load carrying capacity, energy absorption capacity, their displacement at the time of fracture and their shear strength were obtained by graphs and investigations were made. It has been observed that plastic composite reinforcement gives positive results in strengthening masonry structures.