Çerezlik kabak üretimi yapan tarım işletmelerinin ekonomik faaliyet sonuçları ve nispi karlılığı: Konya ili Çumra ilçesi örneği
Economic activity results and proportional profitability of agricultural enterprises which make cookie pumpkin example of Çumra district in Konya
- Tez No: 649387
- Danışmanlar: PROF. DR. CENNET OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
, Konya ili Çumra İlçesinde son dönemlerde münavebe sistemi içerisinde yer alan çerezlik kabak yetiştiren tarım işletmelerinin ekonomik faaliyet sonuçlarının analizi ve nispi karlılıklarını ortaya koymaktır. Çalışmada oransal örnekleme yöntemine göre %95 güven ve %10 hata ile belirlenen 54 tarım işletmesi ile anket yapılmıştır. Araştırma alanında işletme başına nüfus varlığı 3,76 kişidir. İşletmelerde bulunan bireylerin eğitim seviyeleri incelenmiş olup %45,31'inin ilkokul, %25,59'unun lise, %16,70'inin ortaokul, %8,24'ünün üniversite, %4,16 düzeyinde okuryazar olmadığı tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, İncelenen işletmelerde değişen masraflar işletme başına ortalama olarak 125.162,49 TL, sabit masraflar 142.621,39 TL'dir. Toplam masrafların %52,95'i sabit masraflar, %47,05'i değişen masraflardan oluşmaktadır. İşletmelerin ortalama saf hasılası 230.877,92 TL, brüt karı 342.198,86 TL, tarımsal geliri 288.875,60 TL olarak hesaplanmıştır. Çalışmada işletmelerin ekonomik rantabilitesi %5,46, mali rantabilitesi 7,05, çerezlik kabak çekirdeğinin birim maliyeti 0,49TL/kg, ortalama satış fiyatı ise 14,92 TL/kg olarak hesaplanmıştır. İşletmelerin dekara nispi karı, 2,02 TL, mutlak karı ise 1.045,72 TL olup münavebe için bölge şartlarında getirisi en yüksek olan bitkiler arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the economic levels and relative profitability of snack squash producers in Çumra District of Konya Province İn Central Anatolia Region. In the study, a questionnaire was conducted with 54 agricultural enterprises determined according to the stratified sampling method. As a result of the studies carried out with the agricultural enterprises in the study area, the workforce assests of the agricultural enterprises, the workforce potential of current population, education age and gender were calculated separately. It has been examined in 3 layers according to the land size of the agricultural enterprises. The questionnaire was applied in 5 enterprises with lands of 32-85, 27-85 and 22 in enterprises with 85 and above land. In the research, many factors such as population, workforce assets, distribution of crop production values, building capital, animal assets, tool machinery capitals, financial conditions etc. Of agricultural enterprises, affecting economic activity and relative profitability were observed. In the agricultural enterprises examined the changing costs as the operating average are 125.162,49 TL, fixed costs 142.621,39 TL.52,95%of the total cost consist of fixed costs, 47,05% of them are variable costs, and it has been determined that operating average pure product is 230.877,92 TL ,gross profit 342.198,86 TL Agricultural income 288.875,60 TL. The work done as operating average profitability factor 43,79 %, economic profitability 5,46 %, GSÜD 478.233,56 TL/year capital turnover ratio 11,61%,capital turnover rate 8,62, unit cost 0,49 TL/kg the average selling price has been calculated as 14,92 TL/kg. It was determined that the relative of the agricultural enterprises was 2.02 TL and the absolute profit was 1.045,72 TL. Cookie pumpkin is among the plants with highest yield in regional conditions for alternation.