Adana ilinde genç çiftçi projesinden faydalanan büyükbaş hayvancılık işletmecilerinin memnuniyet düzeyleri
Satisfaction levels of büyükbaş livestock operators who benefit from young farmer project in Adana
  1. Tez No: 649393
  2. Yazar: ATA MUSTAFA KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK BOSTAN BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Türkiye'de son yıllarda, tarımda özellikle genç nüfusun sektörden ayrılmasında önemli bir artış görülmektedir. Genç nüfusun köyden şehre göç etmesinin nedenlerinden birisi de hayvancılığın azalmasıdır. Ülkemizde hayvancılığın geliştirmek ve genç nüfusun göç nedenlerini azaltabilmek için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Kırsal Kalkınma Eylem Planı (KKEP) raporunda Genç Çiftçilerin Teşvik Edilmesi ele alınmış ve 81 ilde genç çiftçilerin desteklenmesi planlanmıştır. Genç çiftçi kavramı değişik kaynaklarda, birçok özelliği benzer olmakla birlikte, farklı şekillerde tanımlanabilmektedir. Türkiye'de Resmi Gazetede yayınlanmış olan genç çiftçi tanımlamasına göre ise; 18-40 yaş aralığında, kırsal alanda ikamet eden/etmek isteyen ve tarımsal faaliyet gösteren/göstermek isteyen gerçek kişiler olarak ifade edilmektedir. Türkiye'de nüfusunun yaklaşık yarısı 30 yaşın altındadır. Ülke genelinde işsizlik söz konusudur ve istihdam olanaklarının artrılması gerekmektedir. Gerek gençlere iş imkanısağlamak gerekse gençlerin kırsalda kalabilmesi için alternatifler geliştirilmektedir. Genç çiftçi destekleri 2016 yılında başlamıştır ve gerek bitkisel üretim gerekse hayvansal üretimde bulunanları kapsamına almaktadır. Bu çalışmada Adana'nın Yüreğir, Çukurova, Sarıçam, Feke, Saimbeyli, Ceyhan, Karaisalı, İmamoğlu, Yumurtalık, Karataş, Aladağ, Kozan, Pozantı ve Tufanbeyli ilçelerinde 2016 2017 yıllarında bakanlığın desteklemesinden faydalanmış 86 büyükbaş hayvancılık işletmeleri ile görüşülerek memnuniyetleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Desteklemeden faydalananların büyük bir çoğunluğunu kadın çiftçiler oluşturmaktadır. Görüşme yapılan üreticilerin hayvan sayılarında artış meydana gelmiştir ancak üreticiler dağıtılan hayvanların ithal ve süt verimliliğin düşük olduğunu vurgulamışlardır. Devlet desteklerinden yeteri kadar bilgiye sahip olmamalarından dolayı tam olarak faydalanamadıklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In recent years in Turkey, there has been seen a significant increase in separation of young population from the agriculture sector. One of the reasons for the migration of the young population from the village to the city is the decrease in animal husbandry. In the report of the Rural Development Action Plan (KKEP) prepared by the Ministry of Agriculture and Forestry in order to improve animal husbandry and reduce the migration reasons of the young population in our country; the issue of“Encouraging Young Farmers”was discussed and it was planned to support young farmers in 81 provinces. Although many of its features are similar; the concept of“young farmers”can be defined in different ways in different sources. According to definitions of“young farmers”, published in the official newspaper in Turkey; it is expressed as“Real persons between the ages of 18-40, who reside or want to reside in rural areas and who want to or have already engaged in agricultural activities”. Türkiye'de nüfusunun yaklaşık yarısı 30 yaşın altındadır. There is an unemployment throughout the country and also employment opportunities need to be increased. Alternatives are being developed for both providing job opportunities for young people and enabling them to stay in rural areas. Supports for young farmers started in 2016 and include those engaged in both crop production and animal production. In this study, 86 cattle breeding enterprises; that benefited from the support of the ministry in 2016 and 2017, in Adana's Yüreğir, Çukurova, Sarıçam, Feke, Saimbeyli, Ceyhan, Karaisalı, İmamoğlu, Yumurtalık, Karataş, Aladağ, Kozan, Pozantı and Tufanbeyli districts; were tried to reveal their satisfaction. Most of the beneficiaries of the support are women farmers. The animal numbers of the producers interviewed has increased, but the producers emphasized that the animals given are imported and their milk productivity is low. They stated that they could not fully benefit from the goverment support since they did not have enough information.