Betonarme kolonların ve perdeli sistemlerin eğilme ve burkulma etkileri altında hesabı
  1. Tez No: 6494
  2. Yazar: İSMAİL ARPACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. RUHİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
iv ÖZET Bu çalışmada, düşey taşıyıcı sistemlerin.gapel bir incelemesi yapılmış ve bileşik eğilme etkisindeki betonarme narin kolon, kısa kolon ve perdelerin taşıma gücü yön temiyle boyutlandırılması yapılmıştır. Birinci bölümde, stabilite problemleri sınıflandırılarak, elastik stabilitede denge konumlarının belirlenme sinde kullanılan yöntemler hakkında genel bilgi verilmiş tir. Ayrıca iki ucu mafsallı bir çubuk için kritik yük ifadeleri elde edilmiştir. İkinci bölümde, ideal elasto-plastik malzemeden yapı lan çubukların kesit tesirleri ile şekil değiştirmeleri arasındaki bağıntılar incelenmiştir. Üçüncü bölümde, betonun gerilme deformasyon özelliklerini etkileyen faktörler, betonun elastisite modülü ve betonun taşıma gücü yöntemine göre davranışı açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, bileşik eğilme ve eğik eğilme etki sindeki betonarme kolonların taşıma gücü yöntemine göre hesap ilkeleri belirlenmiştir. Beşinci bölümde, bileşik eğilme ve eğik eğilme etkisin deki betonarme kolonların taşıma gücü yöntemine göre hesap ilkeleri belirlenmiştir. Altıncı bölümde narinlik konusu iki aşamada incelenmiştir. Birinci aşama TS 500'ün (moment arttırma yöntemi), ikinci aşama DİN 1045'in narinlik etkilerini kapsamaktadır. Yedinci bölümde, narin kolon, kısa kolon ve perde bilgisayar programlarının (EK.l) dayandığı temel prensibler ve programların data giriş sıraları ile çıktılar verilmektedir,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A critical review of the vertical supporting systems has been made in this work and systems under combined flexural and axial load effects are designed. A short column, a slender column and a shear wall are selected as the examples of the vertical supporting systems under com bined effects. The Ultimate Strength Theory is used in the design of the vertical supporting systems. By classifying the stability problems, a general description of the methods used in defining the steady states of elastic stability is given in the first part. Additionally, critical load expressions are obtained for a hinged ended compression member. Second part examines the influence of the deformation properties of a column made from an ideal elasto-plastic material. The factors which influence the stress-strain properties of concrete, modulus of elasticity of concrete, and explanations about the behaviour of concrete according to the Ultimate Strength Theory are presented in the third part. The behaviour of axially loaded reinforced concrete columns is discussed in the fourth part. The calculation methods of the reinforced concrete columns under combined flexural and axial load effect are determined in the fifth part, using the principles of the Ultimate Strength Theory. Selenderness effect is analyzed in two stages in the sixth part. In the first stage, the method used is TS 500 (increased moment procedure), and the slenderness effects of DIN 1045 is utilized in the second stage.