Genotype X environment interaction and stability analysis of potato breeding lines
Patates ıslah hatlarının genotip X çevre interaksiyonu ve stabilite analizi
  1. Tez No: 649404
  2. Yazar: ERIC KUOPUOBE NAAWE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Ziraat, Genetics, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Genetik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, oniki patates ıslah hattı ve üç standart çeşidin verim ve kalite özellikleri açısından üç farklı çevredeki genotip-çevre interaksiyonu (GEI) ve stabilite analizlerini yapmak amacıyla 2019 yılında yürütülmüştür. Patates genotiplerinin GEI ve stabilitelerini belirlemek için Finlay ve Wilkinson'un regresyon modeli ile Eklemeli Ana Etkiler ve Çarpımsal İnteraksiyonlar (AMMI) analizi kullanılmıştır. Denemeye alınan patates genotiplerinin verim ve kalite özellikleri üzerine genotip, çevre ve GEI'nun çok önemli (p≤0.01) etkilerinin olduğu belirlenmiştir. MEÇ1407.17 ile sırasıyla bitki verimi, toplam yumru verimi ve pazarlanabilir yumru verimi açısından en yüksek değerleri verirken, aynı özellikler açısından en düşük değerler sırasıyla ile standart Russet Burbankçeşidinden elde edilmiştir. Denemeye alınan tüm ıslah hatları standart çeşitlere göre daha yüksek kuru madde oranı ve özgül ağırlık değerlerine sahip olmuşlardır. Ortalama en yüksek kuru madde oranı (%25.6) ve özgül ağırlık (1.106) elde edilirken, her iki özellik açısından en düşük değerler sırasıyla %19.5 ve 1.076 ile standart Agria çeşidinden elde edilmiştir. Yumru verimi açısından Sivas lokasyonu en iyi çevre olarak belirlenmiştir. Islah hatları MEÇ1407.17, MEÇ1407.05, MEÇ1407.08 ve MEÇ1411.06 tüm çevrelerdeki yumru verimi ve stabil performansları nedeniyle ümitvar çeşit
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 2019 to evaluate genotype by environment interaction (GEI) and stability analysis of twelve potato breeding lines and three standard cultivars in three different environments in respect to yield and quality traits. Finlay and Wilkinson's regression model, and Additive Main Effects and Multiplicative Interactions (AMMI) analysis were used to evaluate GEI and stability of potato genotypes. There were highly significant (p≤ 0.01) effects of genotype (G), environment (E) and GEI on yield and quality traits of potato genotypes tested. The breeding line MEÇ1407.17 gave the maximum yields of 967.0 g/plant, 41.77 t/ha and 41.60 t/ha while Russet Burbank produced the lowest yields of 400.8 g/plant, 17.04 t/ha and 16.66 t/ha for total plant yield, total tuber yield and marketable tuber yield, respectively. The breeding lines gave higher dry matter content and specific gravity than standard cultivars. The highest dry matter content (25.6%) and specific gravity (1.106) were obtained from the breeding line of MACAR1402.10 while Agria gave the lowest values of 19.15% and 1.076. Sivas location was the best environment in terms of tuber yield. The breeding lines MEÇ1407.17, MEÇ1407.05, MEÇ1407.08 and MEÇ1411.06 were identified as candidate cultivars due to their high tuber yield and stable performances across different environments.