Harran Üniversitesi herbaryumundaki (Harran) geofit familyalarının revizyonu
Revision of the geofit families in Harran University herbarium (Harran)
- Tez No: 649405
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, 2018 ve 2020 yılları arasında Harran Üniversitesindeki Herbaryumu (HARRAN)'unda bulunan Geofit bitkilerin yeniden değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Harran Herbaryumunda bulunan Geofitlere ait 850 bitki örneği incelenmiştir. Toplamda 11 familya ve 33 cinse ait 146 taksondan oluşan bitki örneği tespit edilmiştir. Tespit edilen örneklerden taksonları en çok olan familyalar Amaryllidaceae (32), Asparagaceae (30), Liliaceae (18), Iridaceae (24), Orchidaceae (8), ve Araceae (8)'dur. Takson sayısı bakımından en zengin cinsler ise: Allium L. (28), Ornithogalum L. (13), Gagea Salisb. (8), Iris L. (11), ve Bellevalia Lapeyr. (5)'dır. Bu taksonların 19'si Türkiye için endemiktir. HARRAN herbaryumunda yapılan değerlendirmelerde 18 taksonun sinonime düştüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to re-evaluate the geophyte plants found in the Herbarium of Harran University (HARRAN) between 2018 and 2020. 850 plant samples belonging to geophytes found in Harran Herbarium were examined. Plant samples consisting of 11 families and 146 taxa belonging to 33 genera were identified. The families with the most taxa among the identified samples are Amaryllidaceae (32), Asparagaceae (30), Liliaceae (18), Iridaceae (24), Orchidaceae (8) and Araceae (8). The richest species in terms of taxa number are: Allium L. (28), Ornithogalum L. (13), Gagea Salisb. (8), Iris L. (11) and Bellevalia Lapeyr. (5). 19 of these taxa are endemic to Turkey. In the evaluations made in HARRAN herbarium, it was determined that 18 taxa fell into synonyms.