Bazı renkli sofralık üzüm çeşitlerinde olgunlaşmaya bağlı fiziksel, kimyasal ve fitokimyasal değişimler
Physical. chemical and phytochemical changes related to maturation in some colored grapes
- Tez No: 649406
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA SUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
2019 yılında gerçekleştirilen bu çalışmada Tokat ekolojisinde yetiştirilmekte olan renkli sofralık üzüm çeşitlerinden Alphonse Lavallée, Royal, Michele Palieri, Bilecik İrikara, Horoz Karası, Tekirdağ Çekirdeksiz, Karaerik kullanılmıştır. Bu çeşitler ile hasattan bir ay önce dört farklı dönemde meydana gelen fiziksel, kimyasal ve fitokimyasal değişimler araştırılmıştır. Çeşitlerin tamamında hasada doğru ŞÇKM, pH tane ağırlığı asitlik miktarı azalmıştır. Hasat dönemi dikkate alındığında salkım ağırlığı 278.72 g (Tekirdağ Çekirdeksiz)- 606.35 g (Horoz Karası) arasında; salkım eni 10.80 cm ( Bilecik İrikara )- 15.11 cm (Horoz Karası ) arasında; salkım boyu 15.83 cm ( Tekirdağ Çekirdeksiz)- 23.89 cm ( horoz Karası ) arasında; tane ağırlığı 4.13 g ( Bilecik İrikara )- 9.15 g ( Michele Palieri ) arasında; tane sertliği 0.48 (Tekirdağ Çekirdeksiz)- 0.9 (Horoz Karası ) arasında; SÇKM % 14.7 ( Karaerik )- %19.3 (Horoz Karası) arasında: ph 3.6 (Karaerik)-4.2 (Michelle Palieri) arasında; asitlik 4.9 g/l (Royal)- 6.18g/l (Karaerik) arasında değişmiştir. Çeşitlere ait toplam fenolik içeriği ilk üç hafta sürekli artarken hasat döneminde birmiktar azalmıştır. Toplam fenolik miktarı bakımından Alphonse Lavallée çeşidi 78.9 ppm ile en fazla değere ulaşmıştır. Kabuktaki antosiyanin miktarı 193.22 Mg/G Royal çeşitinde, Kabuktaki flavnoid miktarı 77,13 Mg/G Alphonse Lavallée de, pulptaki antosiyanin miktarı 2,37 Mg/G tespit edilmiştir. 2020, 44SAYFA Anahtar Kelimeler; sertlik, pH, toplam flavanoid, tane eni
Özet (Çeviri)
In 2019, Alphonse Lavallée, Royal, Michele Palieri, Bilecik Irikara, Rooster Karası, Tekirdağ Seedless, Karaerik, among the colorful table grape varieties grown in Tokat ecology, were used in this market. With these varieties, four different physical, chemical and chemical changes that occurred one month before harvest were investigated. In all of the varieties, the correct SSCM and pH grain acidity have decreased. Between 278.72 g (Tekirdağ Seedless) - 606.35 g (Rooster Black); cluster width between 10.80 cm (Bilecik Irikara) - 15.11 cm (Rooster Black); cluster size between 15.83 cm (Tekirdağ Seedless) - 23.89 cm (Rooster Black); granule between 4.13 g (Bilecik Irikara) - 9.15 g (Michele Palieri); grain hardness is between 0.48 (Tekirdağ Seedless) - 0.9 (Rooster Black); SÇKM between 14.7% (Karaerik)- 19.3% (Rooster Black): between ph 3.6 (Karaerik) -4.2 (Michelle Palieri); acidity ranged from 4.9 g / l (Royal) to 6.18g / l (Karaeric). While the total phenolic species of the varieties increased in the first three weeks, the amount decreased. Due to the total phenolics, the Alphonse Lavallée variety reached the highest value with 78.9 ppm. The amount of anthocyanin in the shell was 193.22 Mg / G in Royal variety, the amount of flavnoid in the shell was 77.13 Mg / G in Alphonse Lavallée, and the amount of anthocyanin in the pulp was 2.37 Mg / G. 2020, 44 PAGE Keywords; berry hardness, ph, total flavanoid, berry width