Political thought in the beginning of the Ottoman Empire as expressed in Ahmed Husameddin Amasi's Kitab-ı Miratu'l-Muluk (1406)
Ahmed bin Hüsameddin Amasi'nin Kitab-i Miratu'l-Muluk isimli eserinde yansıtıldığı şekilde Osmanlı Devleti'nin başlangıç döneminde siyaset düşüncesi
- Tez No: 64941
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİL İNALCIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET Ahmed bin Hüsameddin Amasi'nin Kitab-i Miratu'l-Muhık'ü. Osmanlılar döneminde yazılan siyaset kitaplarının ilk örneklerinden biridir. 1406 tarihinde henüz Amasya hakimi olan Çelebi Mehmet'e (1413-1421) sunulan eser, klasik Osmanlı siyasetname kitaplarından biçim ve içerik olarak ayrılmaktadır. Kaynağı antik Yunan ve İran literatürüne dayanan, ve Emevilerden itibaren Müslüman düşünürler ve devlet adamlarınca geliştirilmiş olan Ahlak ve Adab geleneği Miratu'l- Muluk'un takip ettiği gelenektir. İki bölümden oluşan Miratu'i- Muluk'un ilk bölümü Müslüman düşünürlerce Aristo, Eflatun ve Galenin eserlerinden faydalanılarak oluşturulan ameli hikmet (practical philosophy) konusuna ayrılmıştır. Bu bölümde Amasi'nin temel kaynağı daha sonra Kınalızade Ali Çelebi'nin (1510-1572) Ahlak-i Alaf sine de örnek teşkil eden Nasireddin Tusi'nin (1201-1274) Ahlak-i Nasirîsidir. İkinci bölümün ana kaynağı Gazali'nin (1058-1111) nasihatname eseri Nasihat al- Muluk' dur. Bu bölümde Adab eserlerinde işlendiği şekliyle yazar bir hükümdarda bulunması gereken özellikleri anlatmaktadır. Kitabın tamamında merkezi bir yer tutan adalet kavramı da bu bölümde daha somut olarak işlenmekte, hukuka bağlılığın önemi belirtilmektedir. Bu çalışmada İslam öncesi iki kaynaktan beslenen siyasi düşüncenin Miratu'l-Muluk'te ve onun kaynaklarında nasıl özümsendiği ve bu geleneğin Osmanlılara intikali incelenmiştir. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ahmed bin Husameddin Amasi's Mirat al-Mutuk was one of the earliest sources on the political literature of the Ottoman World, it was written in 1406 and submitted to Mehmet I (1413- 1421). Unlike the later Ottoman political works, Mirat al-Mutuk reflects the characteristics of inherited Islamic political literature; it is more abstract and deals with the general aspects of good government instead of offering practical solutions to the contemporary administrative problems. Mirat al-Mutuk combines the teaching of two tradition; Ahlak and Adab. Ahlak literature has its origin in ancient Greek philosophy, and Muslim philosophers followed the works of Aristotle, Plato and Galen as the masters of this literature. The first part of Mirat al-Mutuk was written in the style of Ahlak literature, and the main source of this part was Nasir al-Din Tusi's (1201-1274) Ahlak-i NasirL Kinalizade Ali Celebi's (1510-1572) Ahlak-i Alai was another example of this genre in the later Ottoman World and it was largely influenced by Ahlak-i NasirL The second part of Mirat al-Muluk depends on al- Ghazali' s (1058-1111) Nasihat al-Mutuk, a mirror for princes book written in the style of Persian Adab literature. In this study, the absorption of two pre-Islamic wisdom literature in the political works of Muslim thinkers, and the transmission of this heritage to the Ottoman world was examined in the light of Amasi's Mirat al- Mutuk.