From the Korean War to the Gulf Crisis: A study of the evolution of United Nations Peacekeeping (1950-1991)
Kore Savaşı'ndan Körfez Savaşı'na Birleşmiş Milletler Barışı Koruma harekatları üzerine bir çalışma (1950-1991)
- Tez No: 64942
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN AKİPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Milletler Cemiyeti'nin dünya barışının ve güvenliğinin sağlanmasında başarısız olması sonucunda İkinci Dünya Savaşı'nın müttefik devletleri dünya barışı ve güvenliği konularında daha etkili ve güçlü olabilecek bir uluslararası organizasyon yaratma çabası içine girdiler. Böylece 1945'te Birleşmiş Milletler kuruldu. Dünya barışı ve güvenliğinin sağlanması için Birleşmiş Milletler'in öngördüğü sistem Milletler Cemiyeti'nin sistemiyle benzerlik gösterse de bu defa uluslararası barış ve güvenliği igilendiren konularda karar verme yetkisi daha küçük bir merciye, Güvenlik Konseyi'ne verilmişti. Fakat Birleşmiş Milletler'in zorlayıcı önlemlere başvurduğu Kore Savaşı göstermiştir ki Birleşmiş Milletler'in Anayasasında öngörülen kollektif güvenlik sistemi Soğuk Savaş nedeniyle gelecekte işlemez olacaktır. Böylece, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyindeki çıkmazın üstesinden gelmek ve temel sorumluluğu olan uluslararası barış ve güvenliği sağlamak için barışı koruma harekatları düzenlemiştir. Barışı koruma harekatları Birleşmiş Milletler Anayasasında yer almamış Güvenlik Konseyindeki çıkmaza bir tepki olarak ortaya çıkmıştır. Soğuk Savaş süresince barışı koruma harekatlarının görevi yerel veya bölgesel çatışmaların iki süper gücü karşı karşıya bırakacak şekilde büyümesine meydan vermemekle sınırlı olsa da 1980'lerin sonlarında Soğuk Savaş gerginliklerinin yumuşamasıyla birlikte barışı koruma harekatları yeni sorumluluklar üstlenmişlerdir. Güvenlik Konseyinde iki süper gücün işbirliği sayesinde kırk yıl sonra ilk defa zorlayıcı önlemler kullanılmış ve Irak'ın Kuveyt saldırısı geri püskürtülmüştür. Böylece, Soğuk Savaş'ın bitmesiyle birlikte iki süper güç tekrar işbirliği içine girmiştir ki bu da uzun süreden beri devam eden çatışmalara son vermek için çok boyutlu barış harekatlarının düzenlenmesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT WHh the League of Nations' inability to maintain international peace and security the Allied Powers of the Second World War began to work on the creation of an international organization that would be more efficient and powerful in matters of international peace and security. Therefore, in 1945 the United Nations was established. The system envisaged in the United Nations Charter for the maintenance of international peace and security bore some resemblance to the League of Nations system, but this time the authority to decide on matters of international peace and security was given to a smaller body, that is, the Security Council. However, the Korean War, which was the first case that the United Nations used its enforcement powers showed that the system of collective security as envisaged in the United Nations Charter would not work in the future because of the Cold War divide. In order to overcome the stalemate in the Security Council and fulfill its primary responsibility, that is, maintenance of international peace and security the United Nations conducted peacekeeping operations which were not envisioned in the United Nations Charter but rather was a response to the deadlock in the Security Council. During the Cold War, although the task of peacekeeping was limited to containing local or regional conflicts so as to prevent the escalation of them into major wars where the two superpowers would confront each other with the relaxation of Cold War tensions towards the end of the 1980s peacekeeping began to acquire new tasks and responsibilities. With the cooperation of the superpowers in the Security Council the United Nations, after forty years could again use its enforcement powers to revert Iraqi aggression against Kuwait. Therefore, with the end of the Cold War the superpowers were again able to cooperate which opened the way for new peacekeeping operations with multidimensional tasks in order to end long-lasting conflicts.