İttihat ve Terakki Döneminde Osmanlı ekonomisi
Ottoman economy in the Period of Committe of Union
  1. Tez No: 303024
  2. Yazar: İSMAİL KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA KAYA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
? İttihat ve Terakki Döneminde Osmanlı Ekonomisi? adlı ?Yüksek Lisans Tezi? çalışmamızda özellikle 1908-1918tarihleri arasına damgasını vuran İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin ekonomi alanında yapmış olduğu faaliyetler üzerinde çalışmak şeklinde oldu. Giriş bölümünde kısa da olsa XIX. Yüzyıl Osmanlı ekonomik yapısını, II. Meşrutiyetin ilanını, İttihat ve Terakki'nin kuruluşunu oluşturan etmenlerin üzerinde duruldu.I. Bölümde, konunun daha da iyi anlaşılması için XIX. Yüzyıl Osmanlı Devleti'nin ekonomik yapısına değinmeye çalışıldı. XIX. yüzyılın başlarına kadar Osmanlı Devletinin ekonomisi geleneksel yapısını sürdürmekle beraber, bu dönemin ortalarından itibaren dışarıdan alınan dış borçlar Osmanlı ekonomik yapısını derinden sarstı. Zaten güçlükle ayakta durmaya çalışan Osmanlı maliyesi Düyun-ı Umumiye İdaresi'nin kurulmasıyla artık tamamen yabancı devletlerin denetimi altına girdi. Adı geçen bölümde kısa da olsa Tanzimat'la birlikte Osmanlı Devletine giren batı kurumlardan, bütçeye de değinilmeye çalışıldı.II. Bölümde İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin teşekkülünü ve II. Meşrutiyet'in ilanını sağlayan gelişmelerin üzerinde duruldu. Bu bölümde, yapılan araştırmamızın temel amacı, çalışmamızın içeriğini oluşturan iktisadi politikanın daha iyi anlaşılması bakımından önem arz etmektedir.III. Bölümde ise çalışmamızın ana konusunu oluşturan İttihat ve Terakki Döneminde Osmanlı Devletinin Ekonomik politikaları üzerinde duruldu. İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin 1908-1913 ve 1913-1918 tarihleri arasındaki iktidarları dönemindeki iktisadi politikalara açıklık getirilmeye çalışıldı. Özellikle çok tartışılan İttihat ve Terakki iktidarı liberal ekonomi mi yoksa milli iktisat modelini mi uygulamaya çalıştığına açıklık getirmeye çalışılmıştır. Bunun yanında savaş yıllarında tarım, hayvancılık, sanayi, bankacılık vb. farklı üretim dallarında yapılan yeniliklerin üzerinde de durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In my thesis entidled ?Ottoman Economy in the period of Committe of Union?I have tried to examine the activities of Committe of Union which hit its mark especially between 1908-1918 in economics.In the ıntroduction,thought short the comprising factory of the economic structure of 19th centruy Otoman Empire,the of the 2nd Constitutional Monachy,and the establishment of the union and the progrressive were mentiened.In the first section for a better understanding I?ve tried to mention the 19th centruy Ottoman Economic structure.Till the beginning of 19th century,with maintaining its traditional structure,since the middle this period,loans taken from the outside have shaken the economic structure of Ottoman Empire.Ottoman Finances,already running to standwith difficultly,nowfully come under the out spices of the foreign states by the establishment of public loan administration of the general.Again in this section,albeit short,I?ve found it appropriate to mention the western institutions and budget.Which were entered into the Ottoman Empire with administrative reform.In the 2nd part I?ve tried to give point to the formation of Union and Progressive association and the devolopments which helped to the announcement of the 2nd constitutionalism.In this section the main purpose of our research is important in terms of a better understanding of the political economy which made of the content our study.In the 3nd section,I?ve studied on the Ottoman Economy in the period of Committe of Union.I?ve tried to clarify the economic policy of the governments between the dates 1908-1913 and 1913-1918.Especially the much debated issue that if the Union and Progressive power tried to carry out national economic modal or liberal economic one as well,I?ve tried to emphasize the reforms on the different branches of production as agriculture,animal husbandry,industry,banking,ect.during the years of war.