Lokasyon tabanlı kasis uyarıcı uygulama
Location based speed breaker application
  1. Tez No: 649413
  2. Yazar: BERNA ERGİNÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Trafiği sakinleştirmede kullanılan kasislerin düşük görüş koşullarında göze çarpmama durumları meydana gelmektedir. Bu durumda araçlar yüksek bir hızla kasise yaklaştığında kaza veya yaralanmalar meydana gelmektedir. Bu tez çalışmasında sürücülere kasislere yaklaşmadan önce uyarı veren lokasyon tabanlı mobil bir uygulama yapılması sağlanmıştır. Yazılan mobil uygulama Java programlama dilinde, Android Studio uygulama geliştirme programı kullanılarak oluşturulmuştur. 5 farklı örneklem bölge üzerinde belirlenen kasislerin fotoğrafları çekilip, konumları hakkında bilgi toplanmıştır. Böyle bir ön bilgi edinildikten sonra kasislerin koordinatları, mobil uygulamada kullanılan Google Maps üzerine eklenip, yerleri marker ile belirtilmiş olup, marker içerisine de bilgi penceresi ile kasis uyarı levhası işareti eklenmiştir. Kullanıcının anlık konumunun alınması işlemi de tanımlanmıştır. Daha sonra kullanıcının konumu kasislere yaklaştığı zaman uygulamadan sesli uyarı çıkması sağlanmıştır. Böylece bu uygulama ile sürücülerin kasisler bulunan yollarda araçlarını güvenli bir şekilde kullanmaları sağlanmış oldu.
Özet (Çeviri)
Inconspicuous situations occur in the low visibility conditions of the speed breakers used to calm the traffic. In this case, accidents or injuries occur when vehicles approach the speed breaker at a high speed. In this thesis, a location based mobile application is given that gives drivers a warning before approaching the speed breakers. The written mobile application was created in the Java programming language using the Android Studio application development program. Photographs of speed breakers determined on 5 different sample regions were taken and information about the positions of speed breakers were collected. After obtaining such a preliminary information, the coordinates of the speed breakers were added to the Google Maps used in the mobile application and their locations were specified with a marker, and the speed breaker warning sign was added to the marker through the information window. The process of taking the instant location of the user is also defined. Then, when the user's location approached the speed breakers, an audio warning came from the application. Thus, with this application, the drivers were provided to use their vehicles safely on the roads that are speed breakers.