Gastronomi turizmi kapsamında vegan/ vejetaryen mutfak incelemesi: Giresun ili örneği
Vegan / vegetarian cuisine review in the scope ofgastronomy tourism: The case of Giresun province
  1. Tez No: 749824
  2. Yazar: FURKAN SERDAR KÖKLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÖZER ALTUNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Yeme içme kültürü insanlar için sadece bir ihtiyaç değil yaşam amacını oluşturan bir olgudur. Bir yörenin yeme içme kültürünün oluşmasında, o yöreye ait coğrafi koşullardan olan toprağın yapısı, iklim ve suyun yapısının önemli bir yeri vardır. Aynı zamanda toplumun örf ve adetleri ile dini inanışları da yeme içme kültürünün oluşturulmasında oldukça önemlidir. Yöresel yemekler bir ülke, bir bölge veya bir yörede birlikte yaşayan insanların benimsedikleri yemekleri örf ve âdet haline getirmesi ile ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada tarıma dayalı bir toplum olan Giresun yöre mutfağı araştırılmıştır. Çalışma Giresun yöre mutfağının bölgeye ait endemik bitkilerden oluşmasından dolayı Giresun mutfağının vejetaryen/vegan mutfağına uygunluğunun araştırılması amacıyla yapılmıştır. Ayrıca mutfak kültürlerinin gastronomi turizmi altında ve vegan/vejetaryen mutfak kapsamında araştırılarak bölgede gastronomi turizminin gelişmesini sağlamaktır. Çalışma nitel olarak yürütülmüştür. Giresun il merkezi ve ilçelerinde 21 yöre kadını ile yüz yüze görüşme yapılmıştır. Çalışma yarı yapılandırılmış görüşme formu ile gerçekleştirilmiş olup ve örneklem olarak kartopu örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Sonuç olarak, Giresun yöre mutfağı incelendiğinde günlük olarak tükettikleri yöresel yemeklerin içerisinde hiçbir hayvansal gıdaya yer vermedikleri, tükettikleri gıdaların vegan/vejetaryen beslenmeye uygun olduğu saptanmıştır. Yapılan görüşmelerde çorba, ana yemek ve tatlı olarak üç kategoride cevaplar değerlendirilmiştir. Cevaplar analiz edildiğinde Giresun yöre yemeklerinden en çok 8 katılımcı (%37,7) ile“Kara Lahana Çorbası”onu takip eden 7 katılımcı (%33,3) ile“Mendek Çorbası”ve kalan 4 katılımcı ise (%19,4) ile“Kaldirik Turşu Kavurması”cevaplarını vermişlerdir. Giresun yöresel yemeklerin vegan/vejetaryen bireylerin tüketmesine uygun olması yöre mutfağının gastronomi turizmi kapsamında vegan/vejetaryen bireylere uygun potansiyele sahip olduğunu görmektedir.
Özet (Çeviri)
Eating and drinking culture is not just a need for people, it is a phenomenon that creates the purpose of life. The structure of the soil, climate and water structure, which are among the geographical conditions of that region, have an important place in the formation of a region's eating and drinking culture. At the same time, the customs, traditions, and religious beliefs of the society are very important in the formation of the eating and drinking culture. Local dishes have emerged when people living together in a country, a region or a region transform the food they adopt into customs and traditions. The study was carried out to investigate the suitability of Giresun cuisine for vegetarian/vegan cuisine since Giresun's local cuisine consists of endemic plants in the region. In addition, it is to ensure the development of gastronomic tourism in the region by researching culinary cultures within the scope of gastronomy tourism and vegan / vegetarian cuisine. The study was conducted qualitatively. Face-to-face interviews were conducted with 21 local women living in Giresun city center and its districts. The research was carried out with a semi-structured interview form and snowball sampling method was used as a sample. As a result, when Giresun local cuisine is examined, it has been determined that they do not include animal foods in the local dishes they consume daily, and the foods they consume are suitable for vegan/vegetarian nutrition. In the interviews, the answers were evaluated in three categories as soup, main course and dessert. When the answers are analyzed, the most 8 participants (37.7%) from Giresun local dishes,“Black Cabbage Soup”followed by 7 participants (33.3%),“Mendek Soup”and the remaining 4 participants (19.4%). They answered“Kaldirik Pickle Roasted”. The fact that Giresun local dishes are suitable for consumption by vegan/vegetarian individuals sees that the local cuisine has the potential to be suitable for vegan/vegetarian individuals within the scope of gastronomic tourism.