Okul öncesi öğretmenlerinin aldıkları müzik eğitimini müzik etkinliklerinde kullanabilmelerine ilişkin görüşleri
Preschool teacher opinions on their ability to utilize the music education they received in music activities
  1. Tez No: 649427
  2. Yazar: TUĞÇE NUR ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, okul öncesi öğretmenlerinin üniversite eğitimi kapsamında almış oldukları müzik eğitimi doğrultusunda uygulamakta oldukları müzik etkinliklerine ilişkin örüşlerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Sivas ilinde görev yapan 124 okul öncesi öğretmenleri, örneklemini ise 80 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmaya göre, okul öncesi öğretmenleri okul öncesi müzik eğitiminin çocukların gelişimlerin alanları için büyük ölçüde önemli olduğunu düşünmektedirler. Araştırmanın sonuçlarına göre; öğretmenlerin okul öncesi öğretmenliği lisans programında aldıkları müzik etkinliklerini uygulama ve müzik etkinliklerini uygularken karşılaştıkları problemler hakkında, kadın ve erkek öğretmenlerin cinsiyet değişkenine ve hizmet yıllarına göre görüşleri arasında bir farklılık bulunmamıştır. Bulgulara göre örneklemi oluşturan şarkı öğretim yöntemlerine, özel müzik öğretim yöntemlerine ilişkin bilgilerini kısmen yeterli gördüğü gözlemlenmiştir. Müzik etkinliklerinde önemli bir yeri olan enstrüman kullanımına ilişkin bulgulara göre öğretmenlerin tamamına yakınının enstrüman çalmayı bilmediği müzik etkinliklerinde Orff çalgılarına ilişkin üniversitede bir eğitim almamaları sebebiyle bilmedikleri için kullanmadıkları ve buna bağlı olarak da daha çok bilgisayar, projeksiyon cihazı, CD çalar vb. gibi teknolojik cihazları kullandıkları çıkarılan sonuçlar arasındadır. Araştırmanın sonucuna göre öğretmenlerin büyük bir çoğunluğu üniversitede aldıkları müzik eğitimini teorik açıdan ve uygulama bakımından yeterli görmedikleri okul öncesi dönemde müzik etkinliklerini müzik öğretmenlerinin uygulaması gerektiği görüşünde olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study is to identify the opinions of preschool teachers on the musical activities they conduct in line with the music education they received at undergraduate level. The study is based on survey model. Population of the research consists of 124 preschool teachers working in Sivas province, and its sample consists of 80 preschool teachers. According to the research, preschool teachers are of the opinion that preschool music education is rather important for children in terms of development fields. The study revealed that there are no gender-based differences between the opinions of female and male teachers; in terms of conducting the musical activities they learned at preschool teaching undergraduate program, and the problems they encounter during the activities. According to the findings on the use of instrument, which has a vital role in musical activities; most of the teachers do not know how to play an instrument, which is mainly because they were not trained about Orff instruments and therefore cannot use them; and that they mostly use technological devices such as computer, projection device, CD player etc. The study concluded that majority of the teachers are of the opinion that the theoretical and practical education they received at university is not adequate, and that music teachers must be the ones to conduct musical activities in preschool period.