Masallarda toplumsal cinsiyet rollerinin sunumu üzerine bir analiz: Dünya klasikleri
An analysis on the presentation of gender roles in fairy tales: Word classics
- Tez No: 649440
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE GÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Masallar içinde bulundukları toplumların kültürlerini yansıtır. Toplumsal cinsiyet bağlamında, masallar bir toplumun kadına ve erkeğe yönelik bakış açılarını da yansıtmaktadır. Bu araştırmanın amacı, masallarda toplumsal cinsiyet rollerini ortaya koyarak, kadın ve erkeğe yüklenen kalıp yargıların çözümlemesini yapmaktır. Her bireyin ilk karşılaştığı edebi tür masaldır. Dolayısıyla hayatı öğrenmek ve tanımak için bireylere yardımcı olma özelliği de göstermektedir. Bunun yanı sıra masalların kadın ve erkeğe biçtiği roller çok önemlidir. Çocuklar çoğu zaman masallardaki karakteri örnek almaktadır. Toplumun genel kanısı olarak masalların her zaman masum olduklarını düşünmeleridir. Masalların o kadar da masum olmadıklarını ortaya koymak, bu konuda yapılan bilinçlendirme çalışmalarına katkı sağlamak amacıyla bu araştırma önemlidir. Araştırma; dünya klasik masallarından beş adet masal seçilerek yapılmıştır. Bunlar okunma oranları ve bilinirlik bakımından en popüler beş masaldır. Rapunzel, Külkedisi, Hansel ve Gretel, On iki prenses ve Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, masallarıdır. Bu masallar nesilden nesile en çok bilinen masallardır; çizgi film olarak animasyonları, filmleri bulunan masallar olma özelliği göstermesi bakımından da hedef kitleye ulaşma oranı çok yüksektir. Yöntemde iki aşamalı bir araştırma uygulanmıştır. Birinci adımda, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi doktora öğrencilerinden 10 kişiyle derinlemesine mülakat yapılarak araştırmada kullanılan parametreler ortaya konulmuştur. Sonrasında; Parametreler Bem' in Şema Kuramından hareketle tablo yapılarak, çözümleme yöntemine gidilmiştir. Çalışma sonucunda incelenen masallarda cinsiyetçi öğeler tespit edilmiş; kadına ve erkeğe yüklenen kalıp yargılar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Fairy tales reflect the cultures of the societies in which they belong to. In the context of gender, fairy tales also reflect the perspectives of a society towards women and men. The goal of this research is to analyze stereotypes laid on women and men by exposing their gender roles in fairy tales. Tales are the literary genre that every individual encounters first. Hence, it also shows the feature of helping individuals to learn life. Besides, the roles that tales give to men and women are very important. Children often imitate the character in fairy tales. As a general opinion of the society, fairy tales are always innocent. This research is important to reveal that fairy tales are not so innocent and to contribute to the awareness-raising works on this subject. Research; It was made by choosing five fairy tales from the world classics. These are the five most popular fairy tales in terms of reading rates and familiarity. Rapunzel, Cinderella, Hansel and Gretel, The Twelve Dancing Princesses, and Snow White and the Seven Dwarfs. These fairy tales are the most well-known tales from generation to generation. In terms of being a fairy tale with cartoons and films, the rate of reaching the target audience is quite high. In the method, a two-stage research applied. In the first step, 10 people from Ankara Hacı Bayram Veli University Ph.D. students were interviewed and the parameters used in the research were shared. After that; based on Bem's Schema Theory, a table was made with these parameters in order to use the analysis method. As a result of the study; sex-oriented approaches and the stereotypes imposed on men and women are exposed in the tales examined.