Modelling farmers' marketing processes: The case of the potato sector in Turkey's Çorum province
Çiftçilerin pazarlama süreçlerinin modellenmesi: Çorum ili patates sektörü örneği
- Tez No: 649439
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÖZERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Her bir aktörün tarımsal ürünlerin nihai fiyatlarındaki payları hakkındaki birçok rapor ve hesaplama üretici fiyatlarının baskılandığını göstermektedir. Türkiye'deki tarım sektörü hakkındaki çalışmaların önemli bir kısmı üreticilerin pazarlama kanallarını ele alsa ve düşük üretici fiyatlarının sebeplerini ortaya koysa da teorik modeller geliştirmemektedirler. Teorik model içeren diğer çalışmalar ise az gelişmiş bölgelerde gerçekleştirilmiş ve fiyat bilgisinin üretici fiyatlarına etkisine odaklanmıştır. Bu çalışma, Çorum ilindeki 35 patates üreticisi, dört tüccar, iki zabıta ve bir hal müdürü ile yapılan mülakatlar esas alınarak hem tacirlere hem de firmalara satış gerçekleştiren patates üreticilerinin iki aşamalı optimizasyon problemi bünyesinde bir pazarlık modeli ortaya koymaktadır. Çalışmanın amacı üretici fiyatlarının baskılanmasının muhtemel nedenlerini tespit etmektir. Modelin çıktılarına göre, tanıdık ve tanıdık olmayan tacirlerin ödeme sürecine ilişkin davranışlarındaki farklılık, üreticileri iletişim ağlarındaki tacirlere bağımlı kılmakta ve tanıdık tacirlerle ilişkisini kaybetmek istemeyen üreticiler, pazarlık sırasında talep ettikleri fiyatları düşürmektedir. Model ayrıca, fiyatların alt sınırındaki %40'lık bir artışa karşılık, diğer üreticilerin talep ettiği ortalama fiyat da arttığı takdirde, üreticinin talep ettiği fiyatı %37,5 oranında artırabileceğini göstermektedir. Ortak hareket edilmediği durumlarda ise, üreticinin fiyat artışına tepkisi %15 artış ile sınırlı kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Many reports and calculations regarding the share of each actor in the final price of agricultural products show that there exists a downward pressure on producer prices. Even if a substantial body of the studies on the Turkish agricultural sector discusses the marketing channels of the producers and states reasons for the low producer prices, they do not construct theoretical models. Other studies consisting of theoretical models are generally conducted in the underdeveloped regions and focus on the effect of price information on the producer prices. This study provides a bargaining model within the two-stage optimization problem of potato producers in Çorum province who sell their products to both traders and the firms based on the information gathered from the interview with 35 potato producers, four traders, two municipal policemen and a manager of the wholesale market. The study aims to find out possible reasons for the downwardly pressured producer prices. According to the results of the model, the difference in the behaviors of familiar and unfamiliar traders regarding the payment process makes the producers dependent on their network and decreases the prices they demand during the bargain to not lose the familiar traders. Also, the model shows that the producer can increase the price he demands by 37.5% in response to a 40% increase in the lower bound of the prices if the average price demanded by other producers increases simultaneously. In the case of a lack of joint action, the response of the producer remains limited at 15%.