Yeni medya okuryazarlığı bağlamında Z kuşağının sosyal medya kullanım alışkanlıkları
Social media usage habits of the Z generation in the context of new media literacy
- Tez No: 649453
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Medya okuryazarlığı, medyanın teknolojik gelişimine paralel olarak çocukların ve gençlerin farklılaşan medya kullanım alışkanlıkları doğrultusunda bir dönüşüm geçirmiştir. Bu dönüşüm sonucunda özellikle sosyal medya platformlarında yer alan medya iletilerine eleştirel bakan ve medyayı bilinçli kullanan bireyler yetiştirebilmek önem kazanmış ve yeni medya okuryazarlığı bir gereklilik olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada uluslararası literatürde medya okuryazarlığının modellerini, ilkelerini ve yaklaşımları açıklanarak, Türkiye'de medya okuryazarlığı gelişimin süreci, eğitim sistemindeki yeri ve Z Kuşağı ile yapılan faaliyetleri ele alınmıştır. Çalışma kapsamında Z Kuşağı'nın medya okuryazarlığı kavramı çerçevesinde sosyal medya platformlarını kullanım alışkanlıkları incelenmiştir. Bu doğrultuda medya okuryazarlığı dersini alan ve bu dersi almayan Z kuşağının sosyal medya içeriklerine eleştirel bakabilme, katılım sağlayabilme ve analiz edebilme beceri düzeyleri kullanım alışkanları üzerinden ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Media literacy passed transformation media usage habits of children and young people in line with the technological development of the media. As a result of this transformation, it has important to raise individuals who are critical of media messages on social media platforms and who use the media consciously so new media literacy has emerged as a necessity. In this study, models, principals and approaches of media literacy are explained according to international literature. However, the process of the development of media literacy and its place of in the educational system are discussed. Within the scope of the study is examined the usage habits of social media platforms within the framework of the media literacy concept of generation Z. Accordingly the skill levels of critically seeing, participating and analyzing the social media contents of the generation Z are handled though their usage habits.