Keman çalan müzisyenlerde skapular diskinezi, omuz mobilitesi ve skapula çevresi kasların izokinetik kas kuvveti değerlendirmesi
Evaluation of scapular dyskinesia, shoulder mobility and isokinetic muscle strength of muscles around the scapula in violin-playing musicians
- Tez No: 649485
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Egzersiz Fizyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bir müzik aletinin çalınması için ellerin ve parmakların hızlı, tekrarlayan ve karmaşık hareketleri gerçekleştirmesi gerekir. Omuz pozisyonu, kas ve eklem stabilitesi ve üst ekstremite hareketlerinin kontrolü skapular performansa bağlıdır. Ancak uzun süreli üst ekstremiteyi asimetrik kullanıma bağlı olarak skapular asimetri gelişebilir. Keman çalan müzisyenlerde bu risk fazladır. Çalışmanın amacı herhangi bir enstrüman çalmayan bireylere göre keman çalan müzisyenlerde skapular diskinezi varlığını araştırmak; skapular asimetriyi, , omuz internal ve eksternal rotasyon hareket açıklığı ile omuz mobilitesini ve skapula çevresi kaslardan omuz internal ve eksternal rotatorlerin izokinetik kas kuvvetini(60°/sn ve 180°/sn'de) değerlendirmektir. Herhangi bir üst ekstremite veya boyun patolojisi olmayan, ağrı şikayeti olmayan gönüllü katılımcılarla 30 kişilik çalışma 20 kişilik kontrol grubu oluşturuldu. Her katılımcıya skapular diskinezi değerlendirmesi, omuz internal ve eksternal rotasyon eklem hareket açıklığı ölçümü, kısalık esneklik ölçümü, el kavrama kuvveti ölçümü, omuz internal ve eksternal izokinetik değerlendirilmesi yapıldı.
Özet (Çeviri)
To play a musical instrument, hands and fingers must perform fast, repetitive and complex movements. Shoulder position, muscle and joint stability and control of upper extremity movements depend on scapular performance. However, scapular asymmetry may develop due to asymmetric use of long-term upper extremities. This risk is high for musicians playing the violin. The aim of the study was to investigate the presence of scapular dyskinesia among violinist musicians compared to individuals who did not play any instrument; scapular asymmetry, shoulder internal and external rotation range of motion and shoulder mobility, and isokinetic muscle strength(60°/sec ve 180°/sec'de) of shoulder internal and external rotators from the muscles around the scapula. A study and control group of 30 people was formed. Scapular dyskinesia evaluation, shoulder internal and external rotation range of motion, shortness elasticity measurement, hand grip strength measurement, shoulder internal and external isokinetic evaluation were performed.