Attila İlhan'ın ölümünden sonragazetelerde çıkan yazılar üzerine inceleme
  1. Tez No: 649499
  2. Yazar: FERHAT ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YORULMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 440
Özet
Bu yüksek lisans çalışması, Attila İlhan'ın ölümünden sonra gazetelere yansıyan haberleri ele alıp inceleme amacını taşımaktadır. Attila İlhan 11 Ekim 2005'te Hakk'ın rahmetine kavuşmuş, 12 Ekim 2005 tarihli tüm ulusal gazetelerin birinci sayfasına ölümünün ardından duyulan üzüntü yansımıştı. Çalışmamızda öncelikle Attila İlhan hakkında çıkan haberlerin değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu değerlendirmelerin yanında, gazete yazarlarının Attila İlhan'ı konu eden yazılarının içerikleri üzerinde de inceleme yapılmıştır. Daha sonra, Attila İlhan hakkında yirmi üç ulusal gazetede çıkan tüm haberlerin yanı sıra, Attila İlhan'ı konu eden köşe yazarların orijinal metinleri çalışmamızın sonunda aynen verilmiştir. Birçok köşe yazarımızın Attila İlhan hakkındaki düşüncelerini de ortaya koyan bu yüksek lisans çalışması, değerli edebiyatçı Attila İlhan'ın bir kez daha çalışmaları, eserleri ve şahsiyeti ile saygıyla anılmasına vesile olmuştur. Sonuç bölümünde ise çalışmanın amacına ne kadar hizmet ettiği üzerine genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This high lisence work, aimed to find the writings and news which seemed after his Attila İlhan died in 11th october of 2005, and the sorrow of his death was published in cover page of all the national newspapers in 12th of october. Firstly the evolution of news Attila İlhan has been done in our work. Beside this evolution of article writershave examined writings which was about Attila İlhan. Later on, beside all news about Attila İlhan 23 national newspapers the original articles of newspapers writers have been given at the of our work which is about Attila İlhan. his high lisence work which is about the Notion of Attila İlhan shown by many writers and ithonoured him a lot. A general evaulation has been done about how to the aim of work in the final part.