TUR-P yapılan hastalarda peroperatif dönemde Remifentanil ve Fentanilin hemodinamiğe, nöroendokrin yanıta, ST Segment üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of Remifentanil and Fentanyl on hemodynamics, neuroendocrine response and ST Segment in patients undergoing TUR-P during the perioperative period
- Tez No: 649504
- Danışmanlar: UZMAN BANU ELER ÇEVİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışmamız remifentanil, fentanil ve spinal anestezinin peroperatif dönemde gelişen hemodinamik yanıt üzerindeki etkilerini, peroperatif hormonal cevabı baskılamadaki etkinliklerini, ST segment değişikliklerini araştırmak üzere TUR-P operasyonu geçirecek kardiak rezervi kısmen sınırlı olan 33 erkek hasta üzerinde yapıldı. Hastalar 11 'er kişilik üç grub ayrıldı. I. gruba oturur pozisyonda 22 G. spinocane ile L4-5 intervertebral aralığından girilerek 3 ml (15 mg) izobarik %0.5 bupivakain intratekal olarak verildi. II. Gruba 1 mcg/kg fentanil, III. Gruba 1 mcg/kg remifentanil iv bolus olarak indüksiyonda verildi. II. ve III. Gruba tiyopental sodium 7 mg/kg, vekuronyum 0.1 mg/kg uygulanarak hastalar entübe edildi. İdamede Grup II'de 1 mcg/kg/saat fentanil, Grup III'de 1 mcg/kg/dakika remifentanil infüzyonu uygulandı. KAH, SAB, DAB, OAB, SpO2 değerleri ve ST segment değişiklikleri indüksiyondan ve spinal anesteziden hemen önce, ameliyat süresince de beş dakikada bir kaydedildi. Her üç grupta da üç ayrı dönemde alınan kan örneklerinde glukoz ve kortizol düzeyleri ölçüldü. Grup I'de peroperatif dönemde hemodinamik yanıtların önlendiği bulundu. Peroperatif 30. dakikadaki kan glukoz değerindeki düşme (preoperatif kontrol değerine göre) istatistiksel olarak anlamlı bulunmamış, ancak postoperatif 1. saatteki glukoz değerindeki yükselme ( peroperatif 30. dakikaya göre ) anlamlı bulunmuştur. Kortizol değerleri açısından bakıldığında ise peroperatif 30.dakikadaki azalmanın ve postoperatif 1. saatteki yükselmenin istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur. Grup II'de peroperatif dönemde hemodinamik yanıtların önlendiği, ancak peroperatif 30. dakikadaki glukoz ve kortizol değerlerinde görülen düşmenin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı bulundu. Grup III'de peroperatif dönemde hemodinamik yanıtların Grup I ve Grup II 'ye göre daha iyi önlendiği, kortizol ve glukoz değerlerinde peroperatif 30.dakikadaki düşmenin, postoperatif 1.saatteki yükselmenin istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulundu. Operasyon sırasında Datex-Engstrom AS/3 marka monitor ile DII, aVR, V1 derivasyonlarında monitörize edilen hastaların tümüne ST segment analizi yapıldı. Grup I'de 5 hastada, Grup II'de 2 hastada, Grup III'de 5 hastada peroperatif dönem boyunca ST segment değişikliği saptandı. Gruplar arasında ST segment değişikliği açısından fark bulunmadı. Elde edilen verilerle, peroperatif hormonal cevabın belirgin şekilde baskılanmasının yanısıra hemodinamik cevabı da önlemek amacıyla remifentanil 1 mcg/kg iv bolus dozunu takiben 1 mcg/kg/dakika hızla infüzyon olarak uygulandığında etkili ve güvenli anestezi sağlayabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Our study was conducted on 33 male patients with partially limited cardiac reserve who will undergo TUR-P to investigate the effects of remifentanil, fentanyl, and spinal anesthesia on the hemodynamic response that develops during the peroperative period, their effectiveness in suppressing the peroperative hormonal response, and ST segment changes. The patients were divided into three groups of 11 each. In the first group, 3 ml (15 mg) isobaric 0.5% bupivacaine was administered intrathecally with 22 G. spinocane in sitting position by entering through the L4-5 intervertebral space. II. 1 mcg / kg fentanyl, III. 1 mcg / kg remifentanil was given as an iv bolus to the group during induction. II. and III. The patients were intubated by administering thiopental sodium 7 mg / kg and vecuronium 0.1 mg / kg to the group. For maintenance, 1 mcg / kg / hour fentanyl infusion was used in Group II, and 1 mcg / kg / minute remifentanil infusion was used in Group III. HR, SAP, DAB, OAB, SpO2 values and ST segment changes were recorded just before induction and spinal anesthesia, and every five minutes during the operation. Glucose and cortisol levels were measured in blood samples taken in three different periods in all three groups. It was found that hemodynamic responses were prevented in the peroperative period in Group I. The decrease in the blood glucose value at the peroperative 30th minute (compared to the preoperative control value) was not found to be statistically significant, but the increase in the postoperative 1st hour glucose value (compared to the 30th minute peroperatively) was found to be significant. In terms of cortisol values, it was found that the decrease in the peroperative 30th minute and the increase in the postoperative 1st hour were statistically significant. It was found that hemodynamic responses were prevented in the peroperative period in Group II, but the decrease in glucose and cortisol values at the 30th minute peroperatively was not statistically significant. In Group III, it was found that hemodynamic responses were better prevented in the peroperative period compared to Groups I and Group II, and the decrease in cortisol and glucose values at the 30th minute of the peroperative period and the increase in the postoperative 1st hour were statistically significant. During the operation, ST segment analysis was performed in all patients monitored in DII, aVR, V1 derivations with a Datex-Engstrom AS / 3 brand monitor. ST segment changes were detected in 5 patients in Group I, 2 patients in Group II, and 5 patients in Group III during the peroperative period. There was no difference in ST segment changes between the groups. Based on the data obtained, it was concluded that remifentanil was administered as a rapid infusion of 1 mcg / kg / minute following a 1 mcg / kg iv bolus dose to prevent hemodynamic response as well as to significantly suppress the perioperative hormonal response.